Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում 1991-ից ի վեր առաջին անգամ դիտարկում են Հայաստանին զենք վաճառելու հնարավորությունը։
«1991-ին Հայաստանի անկախության հռչակումից ի վեր առաջին անգամ ԱՄՆ քաղաքական գործիչները, երկկուսակցական Կոնգրեսի մշտական ճնշման ներքո, դիտարկում են ամերիկյան զենք վաճառելու հնարավորությունը՝ օգնելու համար Հայաստանին պաշտպանվելու Ադրբեջանի (Թուրքիայի աջակցությամբ) դաժան ագրեսիայից և էթնիկ զտումներից»,- ասվում է գրառման մեջ։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին, որը ՀՀ էր այցելել սեպտեմբերի 13-ի Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո, հարցին թե պատրա՞ստ է ԱՄՆ-ն ռազմական օգնություն տրամադրել Հայաստանին, պատասխանել էր, որ ՀՀ-ում են՝ հասկանալու, թե ինչ ակնկալիքներ կան։ «Մենք այստեղ ենք, որպեսզի լսենք, հասկանանք, թե ինչ ակնկալիքներ ու ցանկություններ կան»,-ասել էր նա։

В США обсуждают вопрос продажи американского оружия Армении, чтобы «Армения могла защитить себя от азербайджанской агрессии, осуществляемой при поддержке Турции». Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
«Впервые с момента обретения Арменией независимости в 1991 году политики в Соединенных Штатах под твердым двухпартийным давлением Конгресса обсуждают вопрос продажи вооружения США Армении, чтобы помочь ей защитить себя от агрессии и этнических чисток Азербайджана (осуществляемых при поддержке Турции)», – говорится в сообщении ANCA.
Вскоре после военной агрессии, осуществленной вооруженными силами Азербайджана в отношении территориальной целостности Республики Армения 13-14 сентября, конгрессмен Адам Шифф ввел в оборот проект резолюции, разработанной совместно с другими членами комиссии по армянским вопросам Конгресса США. Резолюция осуждает неспровоцированные нападения Азербайджана на Армению и Арцах, а также призывает немедленно прекратить все виды помощи и содействия, предоставляемые США Азербайджану.