5 Հոկտեմբեր 2022 - 07:14 AMT
Բլինքենը եռակողմ հեռախոսազրույց է ունեցել Միրզոյանի և Բայրամովի հետ՝ ողջունելով գերիների ազատ արձակումը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եռակողմ ձևաչափով հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Բլինքենը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին և Ադրբեջանին կայուն խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերման ուղղությամբ վերջիններիս ձեռնարկվող դրական քայլերի համար։
Պետքարտուղարը ողջունել է ռազմագերիների ազատ արձակումը և վերահաստատել ԱՄՆ-ի հանձնառությունը՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին կարգավորելու խնդիրները խաղաղ ճանապարհով և ընդգծել, որ դիվանագիտությունը միակ ճանապարհն է, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Նա ողջունել է հոկտեմբերի 2-ին արտգործնախարարների հանդիպումը՝ որպես կարևոր առաջընթաց խաղաղ գործընթացում։
Նա ընդգծել է, սակայն, որ այս մեկ շաբաթը նշանավորվեց մեծաթիվ բռնություններով, ներառյալ հայ զինվորների և ականների պայթյունների հետևանքով ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների մահերով:
Հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմը ԱՄՆ միջնորդությամբ հայկական կողմին է վերադարձրել 17 հայ ռազմագերու։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ-ին աջակցության համար։

По инициативе американской стороны 4 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна, госсекретаря США Энтони Блинкена и главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова. Стороны представили свои мнения по итогам встречи, состоявшейся 2 октября в Женеве, сообщает пресс-служба МИД РА.
Блинкен приветствовал освобождение 17 армянских военнопленных и подтвердил приверженность США помощи Армении и Азербайджану в урегулировании их проблем мирным путем, подчеркнув, что единственным путем является дипломатия.
Мирзоян вновь подтвердил необходимость вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории РА, скорейшего возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и безоговорочного соблюдения режима прекращения огня. Была подчеркнута недопустимость решения проблем силой или угрозой применения силы.
В контексте предотвращения новых агрессий была подчеркнута важность внедрения международных механизмов мониторинга и контроля пограничной ситуации.
Собеседники обменялись мнениями о разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном и создании механизма обсуждений между Степанакертом и Баку.
Достигнута договоренность о продолжении переговоров, направленных на установление стабильности и безопасности на Южном Кавказе.
4 октября азербайджанская сторона при посредничестве США вернула армянской стороне 17 армянских военнопленных.