7 October 2022 - 08:34 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ավարտին մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը՝ նշելով, որ անկեղծորեն հավատում է՝ տարածաշրջանում բարիդրացիության հիման վրա հնարավոր է հասնել հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման նպատակին։
Հայ-եվրոպական ամսագրի լրագրողի հարցին, թե ինչ նախապայմաններ ունի Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում՝ Էրդողանը պատասխանել է, որ «նախապայմաններ չկան», գրում է Ermenihaber-ը։
«Նախապայմաններ չկան, միայն ցանկանում ենք, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները հասունացնեք և խաղաղության վերաբերյալ պայմանագիրն անհապաղ կնքեք։ Հենց դա անեք, մեզ հետ որևէ խնդիր չի մնա․ սահմաննե՞ր են պետք բացել, ուրեմն կբացենք, ընդ որում՝ բոլոր տեսակի՝ օդային, ցամաքային և երկաթուղային»,- ասել է նա:
Թուրքիայի պետական TRThaber-ի լրագրողը Թուրքիայի ղեկավարին հարցրել է, թե Փաշինյանն ի՞նչ ուղերձներ է տվել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ խնդիրները լուծելու հարցում։
«Ինչպես գիտեք, մեր հատուկ ներկայացուցիչների միջոցով բանակցությունները փոխադարձաբար շարունակվում են։ Մենք էլ այսօր նրա հետ հանդիպումն անկեղծ մթնոլորտում անցկացրինք։ Դրա ընթացքում խոսք է եղել որոշակի պահանջների մասին։ Այս պահանջների առնչությամբ թե՛ հատուկ ներկայացուցիչներին և թե արտգործնախարարներին տվել ենք հանձնարարականներ։ Արտգործնախարարների հանդիպում կլինի, հատուկ ներկայացուցիչների՝ նույնպես։ Ապա, ըստ ստացված արդյունքի, կանենք մեր քայլը»,- ասել է Էրդողանը։
«Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության լրագրողը խնդրել է պարզաբանել «որոշ պահանջները» արտահայտությունը և հարցել, թե երբ կբացվի հայ-թուրքական սահմանն ու երբ կկարգավորվեն հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով այն, որ ըստ Ադրբեջանի նախագահի՝ Ղարաբաղի հարցը արդեն լուծվել է։
Պատասխանելիս Էրդողանը կրկին հիշեցրել է երկու երկրի հատուկ ներկայացուցիչների ու արտգործնախարարների կողմից տարվող աշխատանքների մասին։
«Հատկապես բեռնափոխադրումներից (կարգոյից) մինչև օդային ճանապարհով բեռնափոխադրումներ, բոլոր այս հարցերի ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են։ Ցանկանում ենք րոպե առաջ Թուրքիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները ջերմացնել և այս հարցը լուծել»,- ասել է նա։
ՀՀ վարչապետը և Էրդողանը Պրահայում հանդիպմանը Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման համատեքստում երկուստեք կարևորել են ուղիղ շփումներն ու բարձր մակարդակի հանդիպումները, հայտնել է վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Շեշտվել է երկու երկրի հատուկ ներկայացուցիչների քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուտափույթ իրականացման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի բացմանը, Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացմանը, հայտնում է վարչապետի մամուլի ծառայությունը: Փաշինյանը և Էրդողանը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու այդ ուղղությամբ հետագա հնարավոր քայլերը:

7 Октябрь 2022 - 10:50 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на пресс-конференции по итогам состоявшегося 6 октября в Праге саммита Европейского политического сообщества упомянул о встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, заявив, что искренне верит в возможность достижения цели полного урегулирования отношений в регионе на основе добрососедства.
На вопрос журналиста армяно-европейского журнала, какие предусловия есть у Турции в процессе нормализации отношений с Арменией, Эрдоган ответил, что «предусловий нет», пишет Ermenihaber.
«У нас нет предусловий. Мы только хотим, чтобы вы укрепили отношения между Арменией и Азербайджаном и немедленно подписали мирное соглашение. После этого у нас с вами не будет никаких проблем. Мы открываем наши двери: воздушные, автомобильные и железнодорожные», – отметил Эрдоган.
Журналисты также поинтересовались у турецкого лидера, какие послания дал Пашинян относительно решения проблем с Турцией и Азербайджаном.
«Как вы знаете, переговоры через наших спецпредставителей продолжаются на обоюдной основе. Сегодня мы с ним (Пашиняном – ред.) встретились в душевной обстановке. В ходе встречи обсуждались определенные требования. По этим требованиям мы дали указания и спецпредставителям, и министрам иностранных дел. Также состоится встреча министров иностранных дел и специальных представителей. Тогда, согласно полученному результату, мы сделаем свой шаг», – сказал Эрдоган.
Журналист Армянской службы радиостанции «Азатутюн» попросил уточнить словосочетание «определенные требования» и спросил, когда будет открыта армяно-турецкая граница и когда будут урегулированы отношения, принимая во внимание тот факт, что, согласно президенту Азербайджана, карабахский вопрос уже решен.
Отвечая, Эрдоган еще раз напомнил о работе, проделанной спецпредставителями и министрами иностранных дел двух стран.
«Особенно от грузоперевозок до авиагрузоперевозок – работа по всем этим вопросам продолжается. Мы хотим, чтобы отношения между Турцией, Арменией и Азербайджаном стали теплее, и решить этот вопрос как можно скорее», – сказал он.
В Праге 6 октября состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Лидеры двух стран обменялись мнениями о региональных процессах. Никол Пашинян и Реджеп Тайип Эрдоган обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений, старт которого был дан после 44-дневной войны 2020 года, и возможные дальнейшие шаги в этом направлении. Отмечается, что двусторонне была подчеркнута важность прямых контактов и встреч на высоком уровне в контексте урегулирования отношений между Арменией и Турцией.