8 Հոկտեմբեր 2022 - 10:53 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակի տեղակալ Վեդանթ Պատելը, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպմանը, այն հուսադրող է անվանել։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Պրահայում հոկտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել Փաշինյանի, Ֆրանսիայի ղեկավար Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում հայտարարություն է ընդունվել, որով կողմերը հաստատել են հանձնառությունը, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և համաձայնություն են տվել ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայմանը ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին, որի առավելագույն ժամկետը 2 ամիս է։
Նա նշել է նաև, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կնպաստի երկու կողմի միջև վստահության ձևավորմանը:
«Մենք ողջունում ենք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը՝ ուղղված համապարփակ խաղաղ գործընթաց սկսելուն։ Մենք հատկապես գոհ ենք տարածաշրջանում ԵՄ դիտորդական առաքելության առաջընթացից։ Առաքելությունը կնպաստի երկու կողմերի միջև վստահության ձևավորմանը և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին»,– ասել է Պատելը: ‌

8 Октябрь 2022 - 12:09 AMT
Вице-спикер Госдепартамента США Ведант Патель выразил надежду, что размещение гражданской миссии ЕС вдоль границы между Арменией и Азербайджаном может создать доверие между сторонами. Об этом он заявил на брифинге в Белом доме, коснувшись вопроса о встрече в Праге.
Он отметил, что они воодушевлены встречей премьер-министра Армении и президента Азербайджана.
«Мы приветствуем усилия президента Макрона и президента Европейского совета Шарля Мишеля по продвижению всеобъемлющего мирного процесса. И мы особенно довольны прогрессом в миссии наблюдателей ЕС в регионе. Эта миссия имеет потенциал для укрепления доверия между двумя сторонами и будет и впредь способствовать переговорам между Арменией и Азербайджаном», – отметил Патель.
По итогам встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева, президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля, состоявшейся 6 октября в Праге, принято заявление. В совместном заявлении, в частности, говорится, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга. Армения выразила согласие на поощрение гражданской миссии ЕС вдоль границы с Азербайджаном. Азербайджан согласился сотрудничать с указанной миссией в той мере, в какой это будет его касаться.