10 October 2022 - 08:21 AMT
Չավուշօղլուի կոչը Ֆրանսիայի թուրքերին՝ պայքարել ՀՀ սփյուռքի դեմ՝ «խանգարում են Երևանի հարաբերություններին Անկարայի և Բաքվի հետ»
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Ստրասբուրգում Ֆրանսիայի թուրքական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե Ֆրանսիայում հայկական սփյուռքի մի մասը դեմ է հանդես գալիս ՀՀ հարաբերությունների կարգավորմանը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ և կոչ է արել պայքարել դրա դեմ։
Չավուշօլղուն ասել է, թե հայկական սփյուռքի մի մասը «դեմ է լավ հարաբերությունների հաստատմանը և պահպանում է թշնամությունը», գրում է Anadolu-ն։
Նա հիշեցրել է հայկական սփյուռքի դեմ Թուրք-ամերիկյան ազգային համակարգող կոմիտեի (TASC) «հաջող պայքարի» մասին՝ «Թուրքիայի ժողովրդի և իշխանությունների հասցեին հայկական սփյուռքի զրպարտության դեմ»։
Նա նշել է նաև, որ շուտով տեղի կունենա Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցը Թուրքիա։
Հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը: Հանդիպումից հետո ասուլիսում Էրդողանն ասել․ «Եղել են որոշ պահանջներ, այդ պահանջների վերաբերյալ մեր արտգործնախարարներին և հատուկ ներկայացուցիչներին հանձնարարություններ ենք տվել: Նրանք կհանդիպեն, այդ հանդիպումների արդյունքներով քայլեր կարվեն», – ասաց Թուրքիայի նախագահը:
Թուրքիայի նախագահի հետ Հայաստան վարչապետի հանդիպումից հետո Հայաստանի կառավարության հայտարարության մեջ որևէ անդրադարձ չկա Հայոց ցեղասպանության թեմային:

10 Октябрь 2022 - 14:32 AMT
Чавушоглу призвал турок Франции бороться с армянской диаспорой: «Она мешает отношениям Еревана с Анкарой и Баку»
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в консульстве Турции в Страсбурге провел встречу с представителями франко-турецкой общины, в ходе которой призвал к более скоординированным действиям против представителей армянской диаспоры.
Чавушоглу заявил, что часть армянской диаспоры во Франции выступает против процесса нормализации отношений Армении с Турцией и Азербайджаном и призвал активно бороться с ними, пишет Anadolu.
Чавушоглу отметил, что некоторые диаспоры выступают против установления хороших отношений и поддерживают вражду. Министр призвал своих соотечественников, проживающих во Франции, бороться с подобными проявлениями.
Кроме того, Чавушоглу напомнил об успешной борьбе Турецко-американского национального координационного комитета (TASC) «с клеветой армянской диаспоры в адрес властей и народа Турции».
Отметив, что во Франции проживает 800,000 турецких граждан, Чавушоглу заявил, что Турция может быть более эффективной, особенно в политике и в лоббистской деятельности.
«Уважаемые сограждане вы организованнее должны противостоять армянской диаспоре», – сказал Чавушоглу, обращаясь к представителям турецкой общины.