Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Եվրախորհրդարանի պաշտպանության կոմիտեի նիստում իր ելույթում հայտարարել, է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է ապահովվի թափանցիկ և ներառական ձևով, որպեսզի Հայաստանը և Ղարաբաղի հայերը զգան, որ այդ պայմանավորվածություններն ապահովում են իրենց անվտանգությունը այնտեղ, որտեղ իրենք ապրում են։
Կլաարը նշել է, որ իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է ծայրահեղ վտանգավոր մնալ և որ ԵՄ-ն պետք է օգնի Հայաստանին և Ադրբեջանին հաղթահարել ստեղծված իրավիճակը՝ բարգավաճ Հարավային Կովկաս կլառուցելու համար, հայտնում է Bagramyan26 Տելեգրամ ալիքը։
«Դա հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե մենք կարողանանք օգնել նրանց արդար խաղաղության հասնել, որը տեղերում մարդկանց կողմից կընկալվի որպես արդար»,- ասել է Կլաարը։
Անդրադառնալով ՀՀ-ում տեղակայվելիք ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը՝ Կլաարն ասել է, որ ԵՄ անդամ բոլոր պետությունները պետք է հավանություն տան առաքելության մասին որոշմանը, որը քննարկվելու է քաղաքականության և անվտանգության կոմիտեում։
«ՀՀ-ն այսօր բախվել է իր ինքնիշխան տարածք ներխուժման հետ, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ են քանդվել»,- ասել է նա:
Նշվել է, որ ԵՄ-ն Ադրբեջանի ականազերծման մեծագույն կողմնակիցներից է։
«1990-ականների պատերազմից հետո մի քանի հազար մարդ է անհետ կորել, մեծամասամբ ադրբեջանցիներ, նաև հարյուրավոր հայեր։ Շատ ընտանիքներ մինչ օրս որոնում են իրենց մերձավորներին։ Այդ հարցը պետք է լուծել։
Վերջին մարտերից հետո մի քանի շոկային տեսանյութեր հրապարակվեցին, որոնք բոլոր հետաքննության կարիք ունեն։ Հուսով ենք, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ուսումնասիրում են դրանք ամենայն լրջությամբ»,- ասել է Կլաարը։
Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ասել է նաև, որ Մինսկի խումբն օրինական գոյություն ունի և, թեև Ադրբեջանն ակտուալ չի համարում այդ ձևաչափը, կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն օգնում է ՀՀ-ին և Ադրբեջանին խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
Նա նշել է նաև, որ ՌԴ հետ կան կապի որոշակի կանալներ, սակայն պատերամն Ուկրաինայում շատ է դժվարացրել ՌԴ հետ աշխատանքը։
«Մենք տեսել ենք հայկական ժառանգության ոչնչացումը Նախիջևանում։ Դա չպետք է տեղի ունենար, դա չի կարող արդարացում ունենալ։ Նախկին գրավյալ տարածքներում եղել են ադրբեջանական գերեզմանոցների ավերումներ։ Դա իրավունք չի տալիս ոչնչացնելու հայկական ժառանգությունը։
Նախիջևանի և Ադրբեջանի մնացածա մասի միջև երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը կարող է հաստատվել միայն այն դեպքում, երբ բոլորի համար պարզ կլինիւ, որ այդ ճանապարհներն անցնում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով։ Ահա ինչ է համաձայնեցվել այստեղ ղեկավարների հանդիպմանը»,-ասել է նա։

11 Октябрь 2022 - 11:57 AMT
Спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар, выступая в Комитете по обороне Европарламента, заявил, что права и безопасность армян в Карабахе должны быть обеспечены прозрачным и инклюзивным образом, «чтобы Армения и армяне Карабаха чувствовали, что эти договоренности обеспечивают их безопасность там, где они живут».
По словам Клаара, ситуация в регионе остается крайне опасной.
«ЕС должен помочь Армении и Азербайджану преодолеть ситуацию, чтобы построить процветающий Южный Кавказ. Это возможно только в том случае, если мы сможем помочь им обрести справедливый мир, который будет восприниматься людьми на местах как справедливый», – отметил Клаар.
При этом он добавил, что именно Армения сегодня столкнулась с вторжением на свою территорию и стала свидетелем уничтожения гражданской инфраструктуры.
В связи с этим Клаар подчеркнул, что решение о гражданской миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе должны принять государства-члены, оно будет обсуждаться в Комитете по политике и безопасности.
«После войн 1990-х пропали без вести несколько тысяч человек, большинство из них азербайджанцы, и многие сотни армян. Многие семьи до сих пор ищут своих близких. Этот вопрос необходимо решить.
После недавних боев появилось несколько шокирующих видео, все они требуют расследования. Надеемся, что власти Азербайджана изучают эти утверждения со всей серьезностью, которой они заслуживают», – отметил Клаар.
По его словам, ЕС также является крупнейшим сторонником усилий Азербайджана по разминированию.
Он затронул вопрос Минской группы ОБСЕ по карабахскому конфликту, отметив, что она существует легально, однако Азербайджан не считает этот формат актуальным, «но важно то, что международное сообщество помогает Армении и Азербайджану двигаться к миру».
Клаар также затронул тему Нахичевана и уничтожения Азербайджанцами армянского наследия.
«Мы видели разрушение армянского наследия в Нахичеване. Этого не должно было случиться, это не может быть оправдано. На ранее оккупированных территориях имели место разрушения азербайджанских кладбищ. Это не дает права уничтожать армянское наследие.
Автомобильное и железнодорожное сообщение между Нахичеваном и остальной частью Азербайджана может быть установлено только в том случае, когда всем будет ясно, что эти дороги являются суверенной территорией Армении. Вот что было согласовано здесь, когда встретились лидеры», – подчеркнул Клаар.