«Armenian camp» հասարակական կազմակերպությունը Հայաստանում իրականացնում է սպորտային մի ծրագիր, որի նպատակը հաշմանդամությամբ մարդկանց ներգրավումն է պրոֆեսիոնալ մակարդակով: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Armenian camp» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սամվել Ռոստոմյանը, ծրագիրը սկսել է իրականացվել մեկ ամիս առաջ, բայց հաշմանդամությամբ մարդկանց սպորտի մեջ ներգրավելու գործընթացը բարդ է:
«Մեր կազմակերպությունը 2005թ.-ից հաշմանդամությամբ մարդկանց համար զանազան սպորտային միջոցառումներ է կազմակերպում: Մենք նախկինում էլ ենք ծրագիր իրականացրել հաշմանդամներին արվեստի եւ սպորտի միջոցով հասարակության մեջ ինտեգրելու նպատակով: Այս տարի մենք կփորձենք Հայաստանում կազմակերպել պրոֆեսիոնալ մակարդակով սպորտային առաջնություններ: Բայց դրա համար հարկավոր է, որպեսզի այդ մարդիկ ցանկանան զբաղվել սպորտով: Այդ նպատակով մենք Ազգային Ֆեդերացիա ենք ստեղծել հաշմանդամությամբ մարդկանց համար»,- ասել է Ռոստոմյանը:
Սպորտային ծրագրի մեջ ներառված է 17 սպորտաձեւ, այդ թվում` ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, ձիասպորտ, լեռնադահուկային սպորտ, առագաստային սպորտ, թիավարության սպորտ, լող, սեղանի թենիս, ծանր աթլետիկա, թեթեւ աթլետիկա, ձյուդո, հրաձգություն եւ նետաձգություն, գոլբոլ եւ բոչիա:
Ռոստոմյանի խոսքով, այդ ծրագրի իրականացման ճանապարհին խոչընդոտ է հանդիսանում մարդկանց մտածելակերպը, որոնք սպորտ բառի տակ հասկանում են բուժման մեթոդներից մեկը:
«Մենք փորձում ենք հաշմանդամությամբ մարդկանց պարզապես կոչ անել առողջ ապրելակերպի, մոր գաղափարի ենթատեքստը հիմնականում սպորտ է ենթադրում: Բայց շատերը չեն հասկանում, թե ինչպես կարող է ֆիզիկական արատ ունեցող մարդը սահել դահուկներով: Միեւնույն ժամանակ ամբողջ աշխարհում շատ զարգացած է հաշմանդամների համար նախատեսված սպորտը,- նշել է Ռոստոմյանը,- ներկա պահին մենք պայմանավորվածություն ունենք մի քանի ֆեդերացիաների հետ մարզումների կազմակերպման համար պայմանների ստեղծման վերաբերյալ: Մենք արդեն պայմանավորվել ենք լողի ֆեդերացիայի հետ, որ Հայաստանի առաջնության հետ զուգահեռ, որը տեղի կունենա հոկտեմբերին, կանցկացվի նաեւ հաշմանդամությամբ մարդկանց առաջնությունը»,- ավելացրել է նա:

Общественная организация «Armenian Camp» в Армении осуществляет спортивную программу, целью которой является привлечение людей с инвалидностью в спорт на профессиональном уровне. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель общественной организации «Armenian Camp» Самвел Ростомян программа начала осуществляться месяц назад, но процесс привлечения людей с инвалидностью в спорт дается непросто.
«Наша организация с 2005 года организовывает различные спортивные мероприятия для людей с инвалидностью. Мы и в прошлом году осуществили программу с целью интеграции людей с инвалидностью в общество посредством искусства и спорта. В этом году мы попытаемся организовать в Армении спортивные турниры на профессиональном уровне. Но для этого нужно, чтобы эти люди сами захотели заниматься спортом. С этой целью мы создали Национальную Федерацию спорта для людей с инвалидностью», – сказал Ростомян.
В спортивную программу включены 16 видов спорта, в том числе футбол, баскетбол, волейбол, теннис, настольный теннис, тяжелая атлетика, легкая атлетика, дзюдо, горнолыжный спорт, парусный спорт, гребной спорт, плавание, конный спорт, стрельба и стрельба из лука, голболл и бочия.
По словам Ростомяна, одной из помех в осуществлении этой программы является мышление людей, которые под словом спорт подразумевают один из методов лечения.
«Мы не пытаемся призвать людей с инвалидностью лишь к здоровому образу жизни, контекст нашей идеи подразумевает в основном спорт. Но многие не понимают, как может человек с физическим недостатком кататься на лыжах. А тем временем, во всем мире очень развит спорт для людей с инвалидностью, – отметил Ростомян, – у нас на данный момент есть договоренность с несколькими федерациями на счет предоставления условий для организаций тренировок. Мы уже договорились с федерацией плавания, что параллельно с первенством Армении, который пройдет в октябре, также пройдет первенство среди людей с инвалидностью», – добавил он.