Ղրիմում կամրջի պայթեցման գործով Սիմֆերոպոլի դատարանը քրգործով անցնող 5 անձի է կալանավորել, որոնցից 3-ը հայ են՝ Արտյոմ Ազատյանը, Գեորգի Ազատյանը և Արթուր Թերջանյանը, հայտնում է Interfax.ru-ն՝ իրազեկ աղբյուրին հղումով։
Արթուր Թերջանյանի ձերբակալության մասին ավելի վաղ էր հայտնի դարձել։ Նա ՀՀ քաղաքացի է։
Կալանավորվել են նաև Ռոման Սոլոմկոն և Վլադիմիր Զլոբան։
«Կասկածյալների հանդեպ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը՝ մինչև դեկտեմբերի 8-ը»,- ասել է աղբյուրը։
Գործով անցնող 2 անձի փաստաբանները հաստատել են կալանավորման փաստը՝ հրաժարվելով մեկնաբանել գործի մանրամասները;
Հոկտեմբերի 8-ի առավոտյան հրդեհ էր բռնկվել Ղրիմի կամրջի հատվածներից մեկում։ Ղրիմի երկաթուղու մամուլի ծառայությունից դա բացատրել էին բեռնատար գնացքի վերջնամասում վառելիքով վագոն-ցիստեռնի բռնկմամբ, սակայն ավելի ուշ պարզվեց, որ պատճառը վառելիքով բեռնատարի պայթյունն է եղել։ Կամրջի մի հատվածը փլուզվել է, սակայն օրվա վերջում արդեն երթևեկությունը վերականգնվել է։ ՌԴ քննչական կոմիտեի ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը հայտարարել էր, որ Ղրիմի կամրջի վրա պայթած բեռնատարի երթուղին հայտնի է՝ Բուլղարիա, Վրաստան, Հայաստան, Հյուսիսային Օսիա, Կրասնոդար։
ՀՀ ՊԵԿ-ն իր հերթին հայտարարել է, որ Ղրիմի կամրջի վրա պայթած բեռնատարի ռենտգեն զննության ընթացքում որևէ ռիսկային գործոն չի հայտնաբերվել և ներկայացրել է «Գու Ար Ջի Գրուպ» ՍՊԸ կողմից համապատասխան ապրանքների ներմուծման և, այնուհետև, տարանցիկ հայտարարագրով ՌԴ տեղափոխման գործընթացի մանրամասն նկարագրությունը։

14 Октябрь 2022 - 09:30 AMT
Киевский районный суд Симферополя по ходатайству следствия отправил под арест пятерых фигурантов уголовного дела о взрыве на Крымском мосту, пишет «Интерфакс» со ссылкой на осведомленный источник.
Трое из арестованных армяне. По данным источника, речь идет об Артеме Азатьяне, Георгии Азатьяне, Романе Соломко, Владимире Злобе и Артуре Терчаняне.
«В отношении подозреваемых была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком до 8 декабря», – сказал собеседник агентства.
Адвокаты двоих фигурантов подтвердили изданию факт избрания их подзащитным меры пресечения, отказавшись комментировать иные подробности дела.
Утром 8 октября на автомобильной части Крымского моста произошел подрыв грузового автомобиля, после этого загорелись топливные цистерны железнодорожного состава. Обрушились два пролета автомобильного полотна ветки, которая идет из Краснодара в Керчь. Автомобильная нитка из Керчи на Тамань уцелела. По факту случившегося Следственный комитет России (СКР) возбудил уголовное дело о террористическом акте (ч. 2 ст. 205 УК РФ).
В ФСБ России 12 октября сообщили о задержании пяти граждан России, а также троих граждан Украины и Армении, участвовавших, по версии следствия, в подготовке преступления.