28 Հոկտեմբեր 2022 - 08:13 AMT
Եվրախորհրդարանի արտաքին գործերի կոմիտեում բանաձևի նախագիծ է շրջանառվում, որով «կոչ է արվում Հայաստանում դիտարկել անվտանգության ոլորտում գործընկերային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման հնարավորությունը, քանի որ ՀՀ վաղեմի կողմնորոշումը դեպի ՌԴ և ՀԱՊԿ գծով դաշնակիցներ դարձել է անբավարար»։ Այդ մասին գրում է RT-ն՝ նշելով, որ ծանոթացել է բանաձևի նախագծին։
Նշվում է` Եվրախորհրդարանի կոմիտեում կարծում են, որ «Հայաստանը պետք է փոխի արտաքին քաղաքականության ուղղվածությունն անվտանգության ոլորտում»։
«Եվրախորհրդարանում նշել են նաև, որ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պետք է լիարժեքորեն պահպանվի և ընդգծել են, որ ԵՄ-ն պատրաստ է առավել ակտիվ դերակատարություն ստանձնել տարածաշրջանում ձգձգված հակամարտությունների կարգավորման մեջ»,-ասվում է հրապարակման մեջ։
Ավելի վաղ Եվրախորհրդարաքնի կոմիտեն դատապարտել էր «Ռուսաստանի մասնակցությունը հակամարտություններին ԵՄ ։ԱՐևելյան գործընկերության» ծրագրում ընդգրկված պետությունների տարածքում»։

28 Октябрь 2022 - 13:10 AMT
В проекте резолюции комитета Европарламента по иностранным делам призвали Армению «диверсифицировать партнерство» в сфере безопасности, пишет RT, отмечая, что ознакомился с проектом резолюции.
В комитете Европарламента по иностранным делам утверждают, что «давняя ориентация» Армении на Россию и союзников по ОДКБ оказалась недостаточной для обеспечения безопасности в регионе, сообщает издание.
«Европарламент… призывает Армению рассмотреть возможность диверсификации своих партнерских отношений в сфере безопасности, поскольку ее давняя ориентация на Россию и ее союзников по Организации Договора о коллективной безопасности оказалась недостаточной», — говорится в проекте резолюции.
В Европарламенте также отметили, что территориальная целостность Армении должна в полной мере соблюдаться, и подчеркнули «готовность ЕС более активно участвовать в урегулировании затянувшихся конфликтов в регионе».
Ранее в комитете ЕП по иностранным делам осудили «участие России» в конфликтах на территории государств, входящих в программу ЕС «Восточное партнерство».