Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Երևան այցից հետո գրառում է կատարել Twitter-ի իր միկրոբլոգում՝ նշելով, որ լավ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ղեկավարության հետ։
«Վերջին երկու օրում լավ հանդիպումներ ունեցա ՀՀ ղեկավարության հետ։ Քննարկեցինք ընթացիկ իրադարձություններն ու հետագա քայլերը։ Ես ընդգծեցի Եվրամիության անփոփոխ ակտիվ մասնակցությունը խաղաղ գործընթացին»,- ասվում է գրառման մեջ։
Երևանում Կլաարը հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր։ Տոյվո Կլաարը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը Հայաստանում և անդրադարձել առաքելության գործունեությանը։

Спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар сообщил, что доволен результатами встреч с руководством Армении в Ереване․ Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Провел хорошие встречи за последние два дня с руководством Армении. Обсудили текущие события и следующие шаги. Я подчеркнул неизменное активное участие Европейского союза в мирном процессе», – отметил Клаар.
В рамках визита в Ереван Клаар встретился с премьер-министром РА Николом Пашиняном, главой МИД Араратом Мирзояном и секретарем Совбеза Арменом Григоряном. Обсуждались вопросы региональной безопасности и стабильности, деятельность гражданской миссии ЕС в Армении вдоль границы с Азербайджаном, карабахское урегулирование и переговоры по армяно-азербайджанскому мирному договору.