Հայ տեկվանդոիստ Արման Երեմյանը (78 կգ ք/կ) «Արեւածագի 10 օրեր» տեկվանդոյի միջազգային առաջնությանը, որը տեղի էր ունենում ապրիլի 11-12 Իրանում, ոսկե մեդալ նվաճեց: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի տեկվանդոյի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Վարդան Ղահրամանյանը, չնայած, որ մեդալի է արժանացել միայն Երեմյանը, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի հավաքականը հաջող ելույթ է ունեցել:
«Առաջնությանը մասնակցում էին 44 երկրների ազգային հավաքականները: Այնուամենայնիվ, Արման Երեմյանին հավասարը չկար: Հերթով հաղթանակ տանելով Վրաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Կորեայի եւ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների հանդեպ` Երեմյանը դուրս եկավ եզրափակիչ, որտեղ պարտության մատնեց ֆրանսիացի տեկվանդոիստին: Նշանակալի է, որ կորեացու հետ մենամարտում հակառակորդի մարզիչն արդեն 3-րդ ռաունդում տատամիի վրա սրբիչ նետեց, քանի որ կորեացին ի վիճակի չէր շարունակել մենամարտը,- ասել է Ղահրամանյանը,- ընդհանուր առմամբ ես գոհ եմ մեր հավաքականի ելույթից: Շատ հաջող ելույթներ ունեցան նաեւ Արամ Սահակյանը, Մաքսիմ Սահակյանը, Օջաթ Արանը եւ Լեւոն Պաչաբեջյանը»,- ավելացրել է նա:
Ղահրամանյանի խոսքով, ներկա պահին Արմանն իր քաշային կարգում 1-ին տեղն է զբաղեցնում համաշխարհային վարկանիշային սանդղակում, իսկ նրա վերջին ելույթները հաստատեցին, որ առաջիկա աշխարհի առաջնությանը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերին Դանիայում, Երեմյանն ակնհայտ ֆավորիտ է լինելու:
Ազգային հավաքականի հետ մեկտեղ Իրան էր մեկնել նաեւ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը: Բայց երիտասարդ տեկվանդոիստները միայն ՈՒՄՀ անցկացրեցին ու Երեւան վերադարձան ապրիլի 9-ին, քանի որ նրանց սպասվում է ԵԱ նախապատրաստական փուլը, որը տեղի կունենա մայիսի 28-31 Ստոկհոլմում:

Армянский таэквандоист Арман Еремян (в/к 78 кг) на международном турнире по таэквандо «10 дней восхода солнца», который проходил с 11 по 12 апреля в Иране, завоевал золотую медаль. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net вице-президент Федерации таэквандо Армении Вардан Каграманян, несмотря на то, что медали удостоился только Еремян, в целом сборная Армении выступила удачно.
«В турнире принимали участие национальные сборные 44 стран. Тем не менее, Арману Еремяну равных не было. Поочередно победив представителей Грузии, Азербайджана, Турции, Кореи, Еремян вышел в финал, где одержал уверенную победу над французским таэквандоистом. Примечательно то, что в поединке с корейцем, тренер противника уже в 3-м раунде бросил на татами полотенце, поскольку кореец не был в состоянии продолжить бой, – сказал Каграманян, – в целом я остался доволен выступлением нашей команды. Очень удачно выступили также Арам Саакян, Максим Саакян, Оджат Аран и Левон Пачабеджян», – добавил он
По словам Каграманяна, на данный момент Арман в своей весовой категории занимает 1 место в мировом рейтинге, а последние его выступления подтвердили то, что на предстоящем чемпионате мира, который пройдет в октябре в Дании, Еремян будет явным фаворитом.
Наряду с национальной сборной в Иран отбыла и молодежная команда Армении. Но молодые таэквандоисты провели только УТС и вернулись в Ереван 9 апреля, поскольку им предстоит подготовительный этап к ЧЕ, который пройдет с 28 по 31 мая в Стокгольме.