17 Նոյեմբեր 2022 - 07:13 AMT
ԱՄՆ Սենատում կազմակերպված «Կովկասում ԱՄՆ քաղաքականության գնահատականները» քննարկման ժամանակ կառույցի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին և ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդին հարցրել է, թե արդյոք նրանք գիտեն Ադրբեջանի կողմից արգելված զինատեսակների՝ կասետային ռումբերի և սպիտակ ֆոսֆորի կիրառման մասին, հայտնում է ANCA-ն։
Ռիքերն ասել է, որ ինքը չի լսել այս դեպքերի մասին, ինչին Մենենդեսը պատասխանել է. «Բայց սպիտակ ֆոսֆորի դեպքերը լավ փաստագրված են։ Ցավոք, այն մատակարարել է Ուկրաինան», գրում է Shantnews-ը։
«Մենք ոչինչ չենք արել կասետային զինամթերքի, սպիտակ ֆոսֆորի տեսագրությունները և ապացույցները ստուգելու համար, որոնք անօրինական են։ Մենք ոչինչ չենք արել հայ զինվորների մահապատժի, կին հայ զինվորներին բռնության ենթարկելու տեսանյութերը ճշտելու համար։ Մենք ոչինչ չենք արել»,- ասել է սենատոր Մենենդեսը։
2020-ի հոկտեմբերի 30-ի գիշերը ադրբեջանական ուժերը Արցախի անտառային տարածքներում, որտեղ խաղաղ բնակիչներ էին պատսպարվում, կիրառել էր Ժնևյան կոնվենցիայով արգելված և քիմիական զենքի տարրեր՝ սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զինատեսակ:

17 Ноябрь 2022 - 14:02 AMT
В ходе дискуссии «Оценки политики США на Кавказе», организованной в Сенате США, председатель комитета по иностранным делам Сената Конгресса США Роберт Менендес спросил старшего советника по переговорам по Кавказу Филипа Рикера и замгоссекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид, знали ли они о применении Азербайджаном запрещенного оружия – кассетных бомб и белого фосфора, сообщает ANCA.
Сопредседатель МГ ОБСЕ Филип Рикер заявил, что не видел сообщений об использовании Азербайджаном фосфорных бомб во время агрессии против Нагорного Карабаха в ходе 44-дневной войны 2020 года.
«О белом фосфоре очень много сообщали. К сожалению, эти боеприпасы были поставлены Украиной», – отметил Менендес.
«Мы ничего не сделали для проверки видеоматериалов и доказательств наличия кассетных боеприпасов с белым фосфором, которые являются незаконными. Мы ничего не сделали для проверки видеозаписей казней армянских солдат и насилия над женщинами-солдатами. Мы ничего не сделали», – добавил сенатор Менендес.
В ночь на 30 октября 2020 года азербайджанские силы применили запрещенные Женевской конвенцией элементы химического оружия – оружие, содержащее белый фосфор – в лесных массивах Арцаха, где укрывались мирные жители.