Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կայանալիք հանդիպումը չի կայանա։ Նա այդ մասին նա ասել է «Միջին միջանցքի երկայնքով. սշխարհաքաղաքականություն, անվտանգություն և տնտեսություն» խորագրով միջազգային համաժողովում, հայտնում է Haqqin.az-ը։
«Հանդիպումը Բրյուսելում պետք է կայանար դեկտեմբերի 7-ին։ Սակայն, երեկ Հիքմեթ Հաջիևն ինձ տեղեկացրել է, որ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գրասենյակից նրան ասել են, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն է հանդիպման միայն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցության պայմանով։ Դա նշանակում է, որ հանդիպումը չի կայանա»,-ասել է Ալիևը։
Ավելի վաղ Ալիևն Աստանայում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստում «դատապարտել և մերժել էր» Մակրոնի այն հայտարարությունը, որում վերջինս մեղադրել էր Ռուսաստանին հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը սրելու, տարածաշրջանում իրավիճակն ապակայունացնելու մեջ: Նա նաև ասել էր, որ Ֆրանսիայի կառավարության նման վերաբերմունքի պայմաններում Փարիզն «այլևս չի կարող որևէ դերակատարություն ունենալ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում»:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что запланированная на 7 декабря встреча в Брюсселе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном не состоится. Об этом он заявил на международной конференции «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика».
«Встреча в Брюсселе должна была состояться 7 декабря. Но вчера Хикмет Гаджиев сообщил мне, что с ним связались из офиса Шарля Мишеля и сообщили, что премьер-министр Армении Никол Пашинян дал согласие на встречу лишь в том случае, если в ней примет участие и президент Франции Эммануэль Макрон. Это означает, что эта встреча не состоится», – отметил Алиев.
По его словам, через неделю после саммита лидеров ЕС в Праге Макрон «сделал антиазербайджанские заявления», а после этого сенат Франции принял резолюцию в поддержку Армении. Алиев добавил, что с учетом всех этих обстоятельств Франция «не может быть частью мирного процесса между Баку и Ереваном».