28 November 2022 - 11:10 AMT
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, անդրադառնալով Ադրբեջան կատարած այցին, Twitter-ի իր միկրոբոլգում գրել է, որ խնդիրները շատ են և որ զսպվածություն և ուժեղ քաղաքական կամք է հարկավոր։
«Մի քանի մտորում անցած շաբաթվա վերջին Ադրբեջան այցի արդյունքների վերաբերյալ․
-Ադրբեջանի նախագահի կարևոր հավատարմությունը ԵՄ կողմից աջակցություն ստացած ձևաչափին։
-Շատ մարտահրավեր դեռ պահպանվում են. համապարփակ կարգավորման հասնելու համար Ադրբեջանն ու Հայաստանը պետք է զսպվածություն դրսևորեն և ուժեղ քաղաքական կամք՝ լարվածությունը թուլացնելու համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կայանալիք հանդիպումը չի կայանա։ «Հանդիպումը Բրյուսելում պետք է կայանար դեկտեմբերի 7-ին։ Սակայն, երեկ Հիքմեթ Հաջիևն ինձ տեղեկացրել է, որ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գրասենյակից նրան ասել են, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն է հանդիպման միայն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցության պայմանով։ Դա նշանակում է, որ հանդիպումը չի կայանա»,-ասել է Ալիևը։

Спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар поделился своими размышлениями после визита в Азербайджан, отметив, что Азербайджану и Армении необходимы сдержанность и сильная политическая воля «для снижения напряженности и достижения всеобъемлющего урегулирования».
«1) Важна приверженность президента Азербайджана формату, поддерживаемому Евросоюзом. 2) Остается много проблем; Азербайджану и Армении необходимы сдержанность и сильная политическая воля для снижения напряженности и достижения всеобъемлющего урегулирования», – написал Клаар в своем микроблоге в Twitter.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что запланированная на 7 декабря в Брюсселе встреча с премьер-министром Армении Николом Пашиняном не состоится, поскольку армянская сторона дала согласие на встречу при условии, что в ней примет участие и президент Франции Эммануэль Макрон.