Ֆրանսիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ երկրի խորհրդարանի երկու պալատնի բանաձևերը, որոնցով առաջարկում է պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ, չեն արտահայտում է Փարզի պաշտոնական գիծը։
«Խորհրդարանականների այս նախաձեռնությունը չի հանդիսանում Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը և ընդունվել է միանգամայն անկախ, ըստ իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ նրա, Ֆրանսիայի կառավարության դիրքորոշումը լավ հայտնի է։ Նա հիշեցրել է ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հայտարարությունը, թե «Ֆրանսիան կշարունակի դրդել կողմերին առաջընթաց գրանցել բանակցություններում՝ օգտվելու համար խաղաղության հաստատման հնարավորությունից»։
Մինչդեռ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի ընդունած բանաձևը հիսթերիա է առաջացրել Բաքվում։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն «սադրիչ է» անվանել բանաձևը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն շեշտել է, որ լսումների ժամանակ «Ֆրանսիայի կառավարության ներկայացուցիչը փաստացի հավանություն է տվել բանաձևին, ինչը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ այդ բանաձևի հետևում կանգնած է այդ երկրի կառավարությունը», գրում է Haqqin.az-ը։
«Բանաձևը վնասում է Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաև խաղաղության հաստատման ջանքերին։ Բանաձևը ևս մեկ անգամ ցուցադրում է Ֆրանսիայի կանխակալ քաղաքական դիրքորոշումը, որը չի կարող չեզոք և արդար միջնորդ լինել»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նոյեմբերի 30-ին Ֆրանսիայի Ազգաին ժողովը միաձայն ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև։ Նոյեմբերի 15-ին Ֆրանսիայի սենատը 295 կողմ և 1 դեմ ձայներով ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժմիջոցներ առաջարկող բանաձև: Բանաձևը ներկայացրել են սենատորներ Բրունո Ռըտայոն, Քրիստիան Կամբոնը, Էլիան Ասասին, Պատրիկ Կանները, Էրվե Մարսեյը և Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը։
Փաստաթղթում վերահաստատվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու և այդ ճանաչումը որպես բանակցային գործիք կիրառելու անհրաժեշտությունը՝ տևական խաղաղություն հաստատելու նպատակով։Բանաձևում ընդգծվում է, որ Ադրբեջանի կրկնվող ագրեսիվ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սպառնում են արցախահայության անվտանգությանն ու ազատությանը։ Սենատը կոչ է անում Ֆրանսիայի կառավարությանը անել հնարավորը, որպեսզի Ադրբեջանը անհապաղ միանա բանակցային գործընթացին՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու համար։

1 Декабрь 2022 - 12:46 AMT
Резолюции палат французского парламента, содержащие призыв к введению санкций против Азербайджана, не отражают официальную линию Парижа. Об этом заявил журналистам представитель МИД Франции.
«Эта инициатива парламентариев не является официальной позицией французского правительства и была принята совершенно независимо, в соответствии с принципом разделения властей», – сказал дипломат, пишет ТАСС.
По его словам, позиция французского правительства хорошо известна. Он напомнил заявления министра иностранных дел Катрин Колонна о том, что «Франция будет продолжать побуждать стороны продвигаться вперед на переговорах, чтобы воспользоваться возможностью достижения мира».
Между тем резолюция, принятая Национальным собранием Франции, вызвала истерию в Баку. МИД Азербайджана назвал резолюцию «провокационной».
Азербайджанское внешнеполитическое ведомство заявило, что на слушаниях представитель правительства Франции фактически поддержал резолюцию, «что еще раз свидетельствует о том, что за этой резолюцией стоит правительство этой страны, которое в последнее время открыто выступает на различных платформах с антиазербайджанскими инициативами», пишет Haqqin.az.
«Резолюция направлена на нанесение ущерба процессу нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, а также усилиям по установлению мира и стабильности в регионе. Данная резолюция, противоречащая нормам и принципам международного права, еще раз ярко демонстрирует предвзятую политическую позицию Франции, которая тем самым не может являться нейтральным и справедливым посредником», – говорится в комментарии МИД Азербайджана.
Ранее Сенат и Национальное собрание Франции приняли резолюции, которые призывают правительство рассмотреть возможность введения персональных санкций против представителей Азербайджана в случае продолжения с его стороны агрессивных действий в отношении Армении. Еще один пункт резолюции касается необходимости проведения международного расследования военных преступлений, которые могли быть совершены в отношении армянских военнослужащих и гражданских лиц.