Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ-ում ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում հայտարարել է, թե Ադրբեջանը տարիներ շարունակ ԵԱՀԿ-ում «կոնսենսուսի չարաշահման» զոհ է եղել, որի օրինակներից մեկն էլ հոկտեմբերի վերջին ընդունված որոշումն է ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելություն Հայաստան գործուղելու վերաբերյալ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«ԵԱՀԿ կարևորագույն որոշումների մեծ մասն ընդունվել է պարզ արտահայտված կոնսենսուսի շնորհիվ։ Ադրբեջանը տարիներ շարունակ ԵԱՀԿ-ում կոնսենսուսի չարաշահման զոհ է դարձել»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ միշտ հանդես են եկել հավաքական անվտանգության տառն ու ոգին պահպանելու օգտին։
«Պահանջների գնահատման առաքելություն Հայաստան գործուղելու մասին որոշումը, որն ընդունվել է առանց կոնսենսուսի, մանդատի բացահայտ խախտում էր, որը կազմակերպության անդամ բոլոր երկրների հավաքական հավանությունն է ստացել»,-ասել է Բայրամովը։
ԵԱՀԿ-ն «պահանջների գնահատման» առաքելություն գործուղելու մասին հայտարարել է հոկտեմբերի 19-ին։ Առաքելության նպատակն է՝ գնահատել իրավիճակը որոշ սահմանամերձ շրջաններում, ըստ ԵԱՀԿ մանդատի և փորձի, և կազմակերպության հավաքական անվտանգության հայեցակարգի շրջանակում։ «Տեխնիկական խումբը, բաղկացած միջազգային փորձագետներից և ԵԱՀԿ Քարտուղարության ներկայացուցիչներից, կայցելի հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու շրջաններ»,-ասվում է ր ԵԱՀԿ հաղորդագրության մեջ։

Азербайджан годами становился «жертвой злоупотребления консенсусом в ОБСЕ», заявил министр иностранных дел республики Джейхун Байрамов на заседании Совета министров иностранных дел организации.
«Большинство важнейших решений ОБСЕ были приняты благодаря ясно обозначенному консенсусу. Азербайджан годами становился жертвой злоупотребления принципом консенсуса в организации», – отметил Байрамов, пишет ТАСС.
По его словам, одним из примеров пренебрежения консенсусом стало решение о направлении в Армению миссии наблюдателей ОБСЕ, принятое в конце октября. «Решение об отправке в Армению миссии по оценке потребностей, принятое без консенсуса, стало открытым нарушением мандата, одобренного коллективной волей всех стран – участниц организации», – заявил Байрамов.
19 октября ОБСЕ объявила об отправке в Армению миссии по оценке потребностей. По сообщению организации, цель миссии состоит в оценке ситуации в некоторых приграничных районах в соответствии с мандатом и опытом ОБСЕ и в рамках ee комплексной концепции безопасности. «Техническая группа, состоящая из международных экспертов и представителей Секретариата ОБСЕ, посетит районы вдоль армяно-азербайджанской границы и проведет консультации с соответствующими национальными и местными заинтересованными сторонами, а также с международными партнерами на местах», – отмечали в ОБСЕ.