5 Դեկտեմբեր 2022 - 09:12 AMT
Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող Мonumentwatch.org կայքը նոր փաստեր է հրապարակել ադրբեջանցիների կողմից Մեծ Թաղեր գյուղի, գերեզմանատան, դպրոցի և Սբ․ Աստվածածին եկեղեցու ավերման մասին, BBC-ի հոդվածի վրա հղումով։
2022-ի նոյեմբերի 10-ին BBC News-ի թղթակից Օլգա Իվշինան՝ Լեռնային Ղարաբաղ լրատվականի այցելությունից հետո, հրապարակել է «Հաղթանակի ցուցադրություն․ ինչպես է ապրում Ղարաբաղը 2 տարի անց» ծավալուն հոդվածը, որտեղ հստակ նկարագրություններով ու մանրամասներով ներկայացված են Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի գերեզմանատան, գյուղի դպրոցի և Սբ Աստվածածին եկեղեցու ադրբեջանական ոչնչացումները ու պղծման գործողությունները:
Նշվում է, որ լրագրողն իր ծավալուն հոդվածում անդրադարձել է նաև «Մեծ Թաղեր» կոչվող գերեզմանատան՝ ադրբեջանցիների կողմից իրականացված ավերման փաստին և նշել, որ 100 տարի առաջ այստեղ հայեր են ապրել, ովքեր փախել են պատերազմից։ Այնուհետև, նկարագրելով գլխավոր ճանապարհից մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա գտնվող գյուղը, և այնտեղ 1846-ին կառուցված Սբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, հոդվածագիրը բազմաթիվ մանրամասներ է հաղորդել այստեղ ադրբեջանցիների կողմից իրականացված ավերման, պղծման, ինչպես նաև վանդալիզմի մի շարք այլ փաստացի գործողությունների մասին։
«Մուտքի փայտյա դռները կոտրված են, եկեղեցու դռան մոտ Հիսուս Քրիստոսի կոտրված քարե գլուխն է։ Մուտքի կամարի տակ եկեղեցու դետալների փշրանքներ են։ Հյուսիսային պատի մոտ գտնվող հին տապանաքարերից մի քանիսը կոտրված են, իսկ ոտքերի տակ գլորվում են սպիտակ քարեր: Աղոթասրահի կենտրոնում փայտե նստարան է՝ ծածկված փոշու հաստ, հավասար շերտով։ Եվս մեկը՝ շրջված, ընկած է մոտակայքում։ Երրորդ նստարանը ինչ-ինչ պատճառներով հենված է Ավագ խորանին։ Խորանի վրա և որոշ պատերի վրա կարմիր մեծ տառեր են՝ անուններ, որոնք այստեղ թողել են ադրբեջանցի զինծառայողները, ովքեր 2020-ի աշնանը առաջինն են մտել գյուղ։ Եկեղեցական կահ կարասուց գրեթե ոչինչ չի մնացել։ Ադրբեջանցիները թողել են միայն պատռված սրբապատկերի կեսը»,-ասվում է հոդվածում։
Լրագրողն անդրադարձել է նաև Մեծ Թաղեր գյուղին, որտեղից բռնի տեղահանվել են արցախցիները պատերազմի հետևանքով՝ նկարագրելով գյուղի լքված կյանքը․ կոտրված դարպասներ, փշրված ապակիներ, ինչ որ մեկի մեքենայի ժանգոտվող մետաղ և այլն։
Լրագրողն անդրադաձել է նաև գյուղի եռահարկ դպրոցին, նշելով, որ հայերի կողմից վերանորոգված դպրոցի պատերին հայերեն գրություններ կան։ Լրագրողը փաստում է դպրոցի գույքի թալանման մասին, միջանցքների պատերին գրված են ադրբեջաներեն բառեր։ Լրագրողը նշում է. «այն միջանցքները, որտեղ երկու տարի առաջ վազում էին երեխաները, այսօր դատարկ են»։
Հոդվածը թույլ է տալիս տեղեկանալ նաև Մեծ Թաղեր գյուղի գերեզմանատան ավերման նոր փաստերի մասին։
Արցախյան երկրորդ պատերազմի ավարտից 6 ամիս անց Caucasus Heritage Watch-ը, որը արբանյակային համակարգով Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում է իրականացնում, հրապարակել էր արբանյակային նկարներ, որոնք փաստում են գերեզմանատան՝ ադրբեջանցիների կողմից ավերման մասին։
Լրագրողը, հաստատելով գերեզմանոցի ավերման փաստը, նշել է բուլդոզերի տեսանելի հետքերի մասին և փասել, որ վերջինիս կիրառման հետևանքով կիսաքանդ տապանաքարերը ավերված գերեզմանոցի վերջին հետքերն են։
Ըստ 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի, որը նաև մյուս միջազգային պայմանագրերի հիմքն է, այն իր առաջին հոդվածով սահմանում է հետևյալը՝ մշակութային արժեքը «․․․անկախ ծագումից կամ սեփականատիրոջից, յուրաքանչյուր ժողովրդի համար մեծ նշանակություն ունեցող շարժական կամ անշարժ ժառանգությունն է, ինչպիսիք են ճարտարապետության, արվեստի կամ պատմության հուշարձանները, անկախ դրանց կրոնական կամ աշխարհիկ բնույթից»։ Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։ Ըստ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրության՝ արգելված է գրավյալ տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները։

5 Декабрь 2022 - 12:07 AMT
Мonumentwatch: Новые факты о разрушении кладбища, школы и церкви Св. Аствацацин в карабахской общине Мец Тагер
Сайт мониторинга культурного наследия Арцаха Мonumentwatch.org опубликовал новые факты о разрушении села Мец Тагер, кладбища, школы и церкви Св. Аствацацин в селе, со ссылкой на статью BBC.
10 ноября 2022 года корреспондент BBC News Ольга Ившина после посещения СМИ Нагорного Карабаха опубликовала статью «Витрина победы. Как живет Карабах через два года после войны», в которой четко и подробно описывается разрушение и осквернение азербайджанцами кладбища, сельской школы и церкви Св. Аствацацин в селе.
Отмечается, что в своей обширной статье журналист также коснулась факта разрушения азербайджанцами кладбища под названием «Мец Тагер» и отметила, что 100 лет назад здесь жили армяне, бежавшие от войны. Затем, описывая деревню, расположенную в нескольких десятках метров от главной дороги, и построенную там в 1846 году церковь Св. Аствацацин, журналист сообщила множество подробностей о разрушениях, осквернениях, а также ряде других реальных актов вандализма, совершенных здесь азербайджанцами.
«Деревянные двери на входе сломаны, возле дверей церкви — разбитая каменная голова Иисуса Христа. Под входной аркой фрагменты церковных деталей. Некоторые из старых надгробий у северной стены разбиты, а под ногами валяются белые камни. В центре молитвенного зала стоит деревянная скамья, покрытая ровным толстым слоем пыли. Еще одна, перевернутая, лежит рядом. По какой-то причине третья скамья прислонена к верхней скинии. На алтаре и на некоторых стенах большие красные буквы, имена, оставленные здесь азербайджанскими военнослужащими, первыми вошедшими в село осенью 2020 года. От церковной урны почти ничего не осталось. От разорванной иконы азербайджанцы оставили только половину», – говорится в статье.
Журналист также упомянула село Мец Тагер, откуда в результате войны были насильственно перемещены жители Арцаха, описав заброшенную жизнь села: разбитые ворота, битое стекло, ржавый металл чьего-то автомобиля и т. д. Журналистка также описала разграбленную школу села, стены которой азербайджанцы расписали, а имущество растащили.
Статья также позволяет узнать о новых фактах разрушения кладбища села Мец Тагер. Спустя 6 месяцев после окончания второй Арцахской войны организация Caucasus Heritage Watch, осуществляющая мониторинг культурного наследия Арцаха через спутниковую систему, опубликовала спутниковые снимки, на которых зафиксировано разрушение кладбища азербайджанцами.
Журналистка, подтверждая факт разрушения кладбища, упомянула видимые следы бульдозера и добавила, что полуразрушенные надгробия – это последние следы разрушенного кладбища.