ՌԴ պաշտպանության նախարարության Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի դեկտեմբերի 13-ի տեղեկագրում ասվում է, որ դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական կողմն արգելափակել է Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը։
Նշվում է նաև, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը բանակցում է Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ` վերականգնելու քաղաքացիական ավտոմոբիլային ավտոտրանսպորտի երթևեկությունը Ստեփանակերտ-Գորիս ուղղությամբ։
Միևնույն ժամանակ, տեղեկագրում ասվում է, որ «ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում խախտումներ չեն գրանցվել»։
Ռուս խաղաղապահները պարեկություն են իրականացրել 3 երթուղով՝ Մարտակերտի, Մարտունու և Շուշիի շրջաններում։
Դեկտեմբերի 12-ին Lաչինի միջանցքի Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Դեկտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը նաև փակել է գազի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։:

12 декабря азербайджанской стороной была заблокирована автомобильная дорога Степанакерт – Горис. Об этом говорится в информационном бюллетене Минобороны РФ о деятельности российского миротворческого контингента в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Отмечается, что командованием российского миротворческого контингента ведутся переговоры с представителями Азербайджана по возобновлению беспрепятственного движения гражданского автомобильного транспорта по дорожному направлению Степанакерт – Горис.
«Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Нагорного Карабаха.
На тридцати наблюдательных постах российскими миротворцами ведется круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня», – говорится в сообщении.