ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ և հուսով է, որ լիարժեք տրանսպորտային հաղորդակցությունը կվերականգնվի մոտ ապագայում։
«Մենք մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ, որի պատճառը կողմերի տարաձայնություններն են հանքերի շահագործման շուրջ։ ՌԴ ՊՆ-ն և խաղաղապահ զորախումբն բոլոր այս օրերին ակտիվորեն աշխատում են իրավիճակի ապասրացման ուղղությամբ։ Մենք հուսով ենք, որ լիարժեք տրանսպորտային հաղորդակցությունը կվերականգնվի ամենամոտ ապագայում»,-ասել է Զախարովան ճեպազրույցում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ Լաչինի միջանցքն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, գտնվում է ռուս խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ և 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ, որը ստորագրել են ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարները, «կողմերը պարտավորություններ են ստանձնել, որոնք պետք է անշեղորեն կատարվեն»։
«Անընդունելի է խնդիրներ ստեղծելը քաղաքացիական բնակչության կենսագործունեության համար»,-ասել է նա։
Նա մեկնաբանել է նաև ռուս խաղաղապահների հասցեին հնչող մեղադրանքները։
«Առանձին ստիպված եմ մեկնաբանել ռուս խաղաղապահների հասցեին հնչող մերկապարանոց մեղադրանքներն ու սադրիչ գործողությունները։ Որտեղից էլ դրանք բխեն, մենք դրանք համարում ենք անթույլատրելի և հակաարդյունավետ։ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն արդյունավետ կատարում է իր խնդիրները՝ հանդես գալով որպես կայունության երաշխավոր տարածաշրջանում»,-ասել է նա։
ՌԴ պաշտպանության նախարարության Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի դեկտեմբերի 13-ի տեղեկագրում ասվում է, որ դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական կողմն արգելափակել է Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը։
Նշվում է նաև, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը բանակցում է Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ` վերականգնելու քաղաքացիական ավտոմոբիլային ավտոտրանսպորտի երթևեկությունը Ստեփանակերտ-Գորիս ուղղությամբ։

Россия обеспокоена блокировкой Лачинского коридора, рассчитывает, что полноценное транспортное сообщение там будет восстановлено в ближайшее время. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы обеспокоены блокировкой Лачинского коридора, она вызвана разногласиями сторон по вопросу разработки рудных месторождений. Минобороны России и российский миротворческий контингент все эти дни активно работают над деэскалацией обстановки. Мы рассчитываем на восстановление полноценного транспортного сообщения в самое ближайшее время», – заявила Захарова на брифинге, пишет РИА Новости.
Она подчеркнула, что Лачинский коридор обеспечивает связь Нагорного Карабаха с Арменией, находится под контролем российского миротворческого контингента и при подписании заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года «стороны взяли на себя обязательства, которые должны неукоснительно соблюдаться».
«Неприемлемо создавать проблемы для жизнедеятельности гражданского населения», – добавила Захарова.
«Отдельно мы вынуждены прокомментировать голословные обвинения и провокационные действия в отношении российских миротворцев. Откуда бы они не исходили, мы считаем их недопустимыми и контрпродуктивными. Российский миротворческий контингент эффективно выполняет свои задачи, выступая гарантом стабильности в регионе», – заключила она.