22 December 2022 - 07:25 AMT
ՄԻԵԴ-ը միջանկյալ միջոց կկիրառի՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին ապահովել ծանր հիվանդների և ճանապարհին մնացածների տեղաշարժը
Եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայաստանի ներկայացրած պահանջը և միջանկյալ միջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Եվրոպական դատարանը որոշել է Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի հիման վրա պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը:
Որոշումը կայացվել է հիմք ընդունելով, որ այս պահին վիճելի է «Լաչինի միջանցքի» նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից վերահսկողության առկայության հարցը, ինչպես նաև հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները՝ մասնավորապես, «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով երկկողմ ուղղությամբ տեղաշարժվող անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը», և հիշեցնելով Եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունները։
Միաժամանակ, Եվրոպական դատարանը որոշել է առաջնահերթություն տալ Հայաստանի ներկայացրած թիվ 4 գանգատին՝ Դատարանի կանոնակարգի 41-րդ կանոնի համաձայն:
Հայաստանը դեկտեմբերի 15-ին, 16-ին, 20-ին և 21-ին միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ և լրացուցիչ տեղեկատվություն էր ներկայացրել Եվրոպական դատարան՝ խնդրելով միջանկյալ միջոց կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ «Լաչինի միջանցքով» անցնող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումները վերացնելու համար:

Европейский суд по правам человека 21 декабря рассмотрел иск Армении о применении обеспечительных мер в отношении Азербайджану. Об этом сообщает Офис представителя по международным правовым вопросам Армении.
Отмечая, что на данный момент вопрос о контроле Азербайджана над Лачинским коридором является спорным, а также принимая во внимание взятые Азербайджаном на себя обязательства по пункту 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, в частности, «гарантировать безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях», и напоминая об обязательствах, взятых на себя Европейской конвенцией, Европейский суд постановил на основании правила 39 Регламента Суда обязать Азербайджан взять на себя все необходимые и достаточные меры для обеспечения передвижения тяжелобольных, нуждающихся в медицинской помощи в Армению через Лачинский коридор, а также безопасного передвижения лиц, оставшихся без крова в дороге или нуждающихся в средствах к существованию.
«В то же время Европейский суд принял решение отдать приоритет жалобе № 4, поданной Арменией, согласно правилу 41 Регламента Суда.
Напомним, что Армения в этом году 15, 16, 20 и 21 декабря подавала ходатайства о принятии обеспечительных мер и дополнительной информации в Европейский суд, прося о принятии мер в отношении Азербайджана для устранения нарушений прав гражданского населения в результате блокады дороги, проходящей через Лачинский коридор»,- говорится в решении ЕСПЧ.