26 Դեկտեմբեր 2022 - 10:03 AMT
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ սրացումը բարդացնում է խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ աշխատանքը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Անկասկած, Լաչինի միջանցքում իրավիճակի շուրջ ներկայիս սրացման նման միջադեպերը չեն կարող չբարդացնել բանակցությունների ֆոնը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Ռուսական կողմը եռանդուն ջանքեր է գործադրում իրավիճակը «հողի վրա» կարգավորելու համար։ Հուսով ենք՝ մոտ ապագայում վերսկսել համատեղ աշխատանքը հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղղություններով»,- ասել է փոխնախարարը։
Նա նշել է նաև, որ փաստաթղթի համաձայնեցման ժամկետներն այդքան էլ կարևոր չեն։
«Կարծում ենք, որ տվյալ դեպքում փաստաթղթի համաձայնեցման ժամկետներն այդքան էլ կարևոր չեն։ Կարևորն այն է, որ Բաքուն և Երևանը կարողանան գալ փոխադարձաբար ընդունելի լուծման, որը կայուն և արդար խաղաղություն կերաշխավորի տարածաշրջանում»,-ասել է դիվանագետը։
Ըստ նրա, ռուսական կողմը պատրաստ է աջակցել բանակցային գործընթացին, ինչպես դա ամրագրված է ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների հոկտեմբերի 31-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարության մեջ։

Обострение вокруг Лачинского коридора осложняет работу по мирному договору между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин, пишет ТАСС.
«Безусловно, инциденты, подобные нынешнему обострению вокруг Лачинского коридора, не могут не осложнять фон для переговоров, в том числе по мирному договору. Российская сторона прилагает энергичные усилия в целях урегулирования ситуации «на земле». Рассчитываем на скорейшее возобновление совместной работы по всем трекам армяно-азербайджанской нормализации», – отметил замминистра.
«Полагаем, что в данном случае сроки согласования документа не так важны. Главное, чтобы Баку и Ереван смогли выйти на взаимоприемлемое решение, которое гарантировало бы устойчивый и справедливый мир в регионе», – добавил дипломат.
По его словам, российская сторона готова оказывать содействие переговорному процессу в соответствии с тем, как это зафиксировано в трехстороннем заявлении лидеров РФ, Азербайджана и Армении по итогам сочинского саммита 31 октября.