28 Դեկտեմբեր 2022 - 07:39 AMT
Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպումներ է ունեցել մեծածախ և մանրածախ առևտրով զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտների, ինչպես նաև ռեստորանների և հանրային սննդի օբյեկտների սեփականատերերի և ներկայացուցիչների հետ՝ լսելու նրանց խնդիրները, քննարկելու ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում որոշակի կարգավորումների ներդրման հնարավորությունները, հայտնում է նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Նա ասել է, որ բավականին ծանր վիճակում են և այս ճանապարհը պետք է անցնեն միասին։
Պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել տնտեսվարողներին՝ նրանց ըմբռնման և արժանապատիվ վարքագծի համար՝ նկատելով, որ ապրանքների սղության պայմաններում Արցախում գնաճային դրսևորումներ չեն նկատվել:
«Գիտեմ, որ աշխատում եք բարդ պայմաններում և ստիպված եք տարբեր հարցերի լուծումներ գտնել: Ակնկալում եմ լսել ձեր կարծիքները, առաջարկները, որոնք մեզ կօգնեն ավելի ճիշտ որոշումներ կայացնել: Առանց չափազանցության պետք է ասեմ, որ մենք բավականին ծանր վիճակում ենք: Բայց մենք՝ իշխանությունը և ժողովուրդը, այս ճանապարհը պետք է անցնենք միասին: Այն հաղթահարելու ուրիշ տարբերակ չկա: Սրա համար շատ կարևոր է փոխըմբռնումը, փոխադարձ հարգանքը և թափանցիկ աշխատանքը, որպեսզի ձեզ մոտ անարդարության զգացողություն չլինի: Սա մեզ համար սկզբունքային մոտեցում է»,-նշել է պետնախարարը:
Նա ընդգծել է, որ կառավարությունը բաց է լսելու ցանկացած կարծիք և առաջարկ, քննարկելու, շտկելու սխալները և միասին գտնելու այն լուծումները, որոնք այս իրողություններում ամենաօպտիմալն են լինելու:
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց հերթին նշել են, որ շատ լավ են հասկանում իրավիճակը և պատրաստ են ամեն կերպ աջակցել կառավարությանը:
Հանրային սննդի օբյեկտների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը քննարկվել են որոշ սահմանափակումների կիրառման հնարավորությունները: Նշվել է, որ սննդամթերքի սղության, էլեկտրաէներգիայի խնայողությունների պայմաններում բազմամարդ միջոցառումների և հանդիսությունների անցկացման հետ կապված որոշակի սահմանափակումների կիրառման անհրաժեշտություն է առաջացել:
Հանդիպման մասնակիցները վստահեցրել են, որ շատ լավ հասկանում են ստեղծված իրավիճակը և գիտակցում են, որ սահմանափակումները պայմանավորված են օբյեկտիվ իրողությամբ: Մասնակիցներից ոմանք անգամ տեղեկացրել են, որ, ելնելով իրավիճակից, արդեն իսկ սեփական նախաձեռնությամբ նման որոշումներ են կայացրել: Նրանք ներկայացրել են նաև իրենց առաջարկները՝ ընդգծելով, որ պատրաստ են աշխատել կառավարության հետ՝ դժվարությունները համատեղ հաղթահարելու համար:

28 Декабрь 2022 - 10:29 AMT
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян провел встречи с субъектами предпринимательства, осуществляющими оптовую и розничную торговлю, а также владельцами и представителями ресторанов и предприятий общественного питания, чтобы выслушать их проблемы, обсудить возможности реализации отдельных нормативных актов в создавшейся кризисной ситуации. Об этом сообщает пресс-служба государственного министра Арцаха.
Госминистр поблагодарил предпринимателей за понимание и достойное поведение, отметив, что в условиях товарного дефицита в Арцахе не было инфляционных проявлений.
«Я знаю, что вы работаете в сложных условиях и должны находить решения различных вопросов. Я с нетерпением жду ваших мнений, предложений, которые помогут нам принимать лучшие решения. Не будет преувеличением сказать, что мы находимся в довольно сложной ситуации. Но мы, правительство и народ, должны пройти этот путь вместе. Другого способа преодолеть это нет. Для этого очень важно взаимопонимание, взаимоуважение и прозрачная работа, чтобы у вас не возникало ощущения несправедливости. Для нас это принципиальный подход», – отметил госминистр.
Варданян подчеркнул, что правительство готово выслушивать любое мнение и предложение, обсуждать, исправлять ошибки и вместе находить решения, которые будут самыми оптимальными в данных реалиях.
Участники встречи, в свою очередь, отметили, что очень хорошо понимают ситуацию и готовы всячески поддерживать правительство.
На встрече с представителями предприятий общественного питания обсуждались возможности применения некоторых ограничений. Отмечено, что в условиях дефицита продовольствия и экономии электроэнергии возникла необходимость применения определенных ограничений, связанных с проведением массовых мероприятий и церемоний.
Участники встречи заверили, что очень хорошо понимают создавшуюся ситуацию и осознают, что ограничения обусловлены объективной реальностью. Некоторые из участников даже сообщали, что, исходя из ситуации, они уже принимали такие решения по собственной инициативе. Они также представили свои предложения, подчеркнув, что готовы работать с правительством для совместного преодоления трудностей.