18 Ապրիլ 2009 - 16:32 AMT
Այսօր ավարտվել է Հայաստանի բռնցքամարտի առաջնությունը, որը մեկնարկել էր ապրիլի 13-ին Վանաձորում: Մրցաշարին մասնակցել է 110 բռնցքամարտիկ ողջ Հայաստանից, որոնցից 11-ը նվաճել են երկրի չեմպիոնի կոչում:
Սահմանվել են նաեւ մի շարք անվանակարգեր: Այդպիսով, առաջնության արդյունքում երկրի լավագույն բռնցքամարտիկներ են ճանաչվել Ազատ Հովհաննիսյանը եւ Վոլոդյա Հայրապետյանը: Լավագույն դատավորի կոչմանն են արժանացել Մալո Սուքիասյանը, Գառնիկ Պողոսյանը եւ Ալեքսանդր Սարգսյանը: Մրցաշարի կազմակերպման բարձր մակարդակի համար պարգեւատրվել է մրցաշարի գլխավոր քարտուղար Ռուդոլֆ Խաչատրյանը:
Հայաստանի 2009 թվականի բռնցքամարտի առաջնության արդյունքում կհամալրվի միջազգային մրցաշարներին մասնակցող երկրի հավաքականը:
Հայաստան-2009 առաջնության հաղթողներն են`
Հովհաննես Դանիելյանը (Երեւան)-48 կգ ք/կ
Արթուր Մովսիսյան (Երեւան)-51կգ ք/կ
Դերենիկ Գիժլարյան (Էջմիածին)-54 կգ ք/կ
Ազատ Հովհաննիսյան (Մասիս)-57 կգ ք/կ
Արա Փուլուզյան (Էջմիածին)-60 կգ ք/կ
Վոլոդյա Հայրապետյան (Վանաձոր)-64 կգ ք/կ
Սամվել Մաթեւոսյան (Վանաձոր)-69 կգ ք/կ
Անդրանիկ Հակոբյան (Էջմիածին)-75 կգ ք/կ
Մյասնիկ Սարգսյան (Արարատ)-81 կգ ք/կ
Ցոլակ Անանիկյան (Էջմիածին)-91 կգ ք/կ
Հովհաննես Օհանյան (Գյումրի)-+91 կգ ք/կ:
Մի շարք բռնցքամարտիկներ, որոնք արժանացել են Հայաստանի չեմպիոնի կոչման, նույնպես միջազգային մրցաշարերի մրցանակակիրներ են: Մասնավորապես, Հովհաննես Դանիելյանը 2008թ. Եվրոպայի չեմպիոն է, Անդրանիկ Հովհաննիսյանը` Եվրոպայի պատանեկան առաջնության կրկնակի հաղթող է, Արա Փուլուզյանը եւ Սամվել Մարտիրոսյանը` Եվրոպայի պատանիների առաջնության արծաթե մրցանակակիրներ են: Անդրանիկ Հակոբյանը միջազգային կարգի սպորտի վարպետ է եւ 2008թ. Աշխարհի գավաթի հաղթող, Ցոլակ Անանիկյանը 2008թ. Եվրոպայի փոխչեմպիոն է:

18 Апрель 2009 - 16:32 AMT
Сегодня завершился чемпионат Армении по боксу, стартовавшее в Ванадзоре 13 апреля. В турнире принимали участие 110 боксеров со всей Армении, 11 из которых завоевали звание чемпиона страны.
Были учреждены также ряд номинаций. Таким образом, по результатам первенства страны лучшими боксерами турнира были признаны Азат Оганесян и Володя Айрапетян. Звания лучшего судьи удостоились Мало Сукиасян, Гарник Погосян и Александр Саркисян. За высокий уровень организации турнира был награжден генеральный секретарь турнира Рудольф Хачатрян.
По результатам чемпионата Армении-2009 по боксу укомплектуется сборная страны на предстоящие международные турниры.
Победители первенства Армении 2009 года по боксу
Оганес Даниелян (Ереван) – в/к 48 кг
Артур Мовсисян (Ереван) – в/к 51 кг
Дереник Гижларян (Эчмиадзин) – в/к 54 кг
Азат Оганесян (Масис) – в/к 57 кг
Ара Пулузян (Эчмиадзин) – в/к 60 кг
Володя Айрапетян (Ванадзор) – в/к 64 кг
Самвел Матевосян (Ванадзор) – в/к 69 кг
Андраник Акопян (Эчмиадзин) – в/к 75 кг
Мясник Саркисян (Арарат) – в/к 81 кг
Цолак Ананикян (Эчмиадзин) – в/к 91 кг
Оганес Оганян (Гюмри) – в/к + 91 кг
Ряд боксеров, удостоившихся звания чемпиона Армении, также являются призерами международных турниров. В частности, Оганес Даниелян – чемпион Европы 2008 года, Андраник Оганесян – двукратный победитель молодежного юношеского чемпионата Европы, Ара Пулузян и Самвел Матевосян – серебряные призеры ЮЧЕ. Андраник Акопян – мастер спорта международной категории и обладатель Кубка Мира-2008, Цолак Ананикян – вице-чемпион Европы-2008.