9 Հունվար 2023 - 11:30 AMT
Արցախում պարենային ապրանքների համար կտրոնային համակարգ կներդրվի, ինչը հնարավորություն կտա առավելագույնս համաչափ բաշխել առկա պարենային ապրանքները: ԱՀ պետնախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցած նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության առաջնային կարիքների ապահովմանը վերաբերող մի շարք հրատապ հարցեր:
Արդեն մշակվել են համակարգի ներդրման մեխանիզմները: Սկզբնական շրջանում այն նախատեսվում է կիրառել առաջնային նշանակության մի քանի ապրանքատեսակների համար:
Ներկայում իրականացվում են տեխնիկական և կազմակերպչական աշխատանքներ՝ առաջիկա օրերի ընթացքում կտրոնային համակարգի անցնելու համար:
Պետնախարար Վարդանյանը նշել է, որ շրջաններում մարդկանց հետ հանդիպումները ցույց են տվել, որ շրջափակման դժվարությունները չեն կոտրել նրանց ոգին:
«Բարձրացվել է երեք խումբ հարց՝ կոնկրետ բնակավայրին վերաբերող տեղական խնդիրներ, ընդհանուր խնդիրներ, որոնք համակարգային լուծումներ են պահանջելու, և բողոք-դժգոհություններ: Կան նաև հրատապ խնդիրներ, որոնց պետք է առաջնային կարգով լուծումներ տրվեն», – ասել է նա:
Պետնախարարին ներկայացվել է նաև ճանապարհների իրավիճակը, ձյան մաքրման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքը: Զեկուցվել է, որ ադրբեջանական «էկոակտիվիստների» կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման հետևանքով հնարավոր չէ իրականացնել մայրուղու ամբողջական մաքրումը, և մի մեծ հատված մնում է չմաքրված՝ վնասելով ճանապարհի որակը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով ծանր հիվանդների տեղափոխման, ինչպես նաև անչափահաս երեխաներ ունեցող՝ կիսված ընտանիքների միավորման հնարավորություններին: Կարևորվել է այս ուղղություններով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համագործակցված աշխատանքը:
Անդրադարձ է եղել նաև կանխիկի դրամաշրջանառության հետ կապված խնդիրներին: Պետնախարարը հանաձնարարել է քայլեր ձեռնարկել՝ առկա հնարավորությունների շրջանակում իրավիճակը կարգավորելու առումով: Կարևորվել է բնակչության շրջանում իրազեկման աշխատանքների իրականացումը, որպեսզի մարդիկ խուսափեն մեծ ծավալի գումարի կանխիկացումից և կանխիկը պահելուց:
Զեկուցվել է նաև պարենային ապրանքների, դեղորայքի, բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում ընթացիկ իրավիճակը: Ներկայացվել են էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:

9 Январь 2023 - 12:46 AMT
На заседании Оперативного штаба, состоявшегося 9 января под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника штаба Рубена Варданяна, был обсужден ряд актуальных вопросов, касающихся обеспечения перостепенных потребностей населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана, сообщает пресс-служба госуминистра Арцаха.
В этом контексте было подчеркнуто введение системы талонов, которая позволит распределять имеющиеся продовольственные товары. Было отмечено, что механизмы внедрения системы уже разработаны. Первоначально планируется применить их к нескольким видам продукции первостепенной важности. В настоящее время ведутся технические и организационные работы с целью перехода на эту систему уже в ближайшие дни.
На заседании была представлена ​​информация о поездках членов оперативного штаба в регионы и встречах с населением. Один из основных затронутых вопросов был связан с введением талонной системы.
Государственный министр поручил обобщить вопросы, поднятые населением в ходе встреч, выделить проблемы и обсудить возможности их решения.
Госминистру также представили состояние дорог, ход организации работ по уборке снега. Сообщается, что в результате блокирования азербайджанскими «экоактивистами» трассы Степанакерт-Горис, провести полную очистку трассы не представляется возможным, и большой участок остается неубранным, что наносит ущерб качеству дорога.
В ходе встречи также обсуждались возможности перевозки тяжелобольных при посредничестве Международного комитета Красного Креста, а также воссоединения несовершеннолетних детей со своими семьями. Особо была отмечена работа, проводимая в сотрудничестве с Международным комитетом Красного Креста.
Были затронуты и проблемы, связанные с оборотом наличности. Государственный министр поручил принять меры по урегулированию ситуации в рамках имеющихся возможностей. Особое внимание было уделено проведению осведомляющих мероприятий среди населения, чтобы люди не снимали большие суммы наличных денег и не хранили наличные деньги.
Также было сообщено о текущей ситуации на рынках продуктов питания, медикаментов, бензина и дизельного топлива. Были представлены шаги, предпринятые для обеспечения бесперебойной работы энергосистемы, водоснабжения и инфраструктуры.