Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը վերահաստատել է իր կոչը՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը։ Այս մասին Արմենպրեսին է ասել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Գլխավոր քարտուղարը ներկա իրավիճակի վերաբերյալ իր մտահոգությունները հայտնել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ի իր հայտարարության մեջ։ Այս մտահոգությունները Քարտուղարության կողմից բարձրաձայնվել են նաև 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Հայաստանի հայցով հրավիրված Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ընթացքում։ Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է իր կոչերը՝ դեէսկալացիայի ենթարկել լարվածությունը և ապահովել միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը՝ համաձայն ավելի վաղ ձեռք բերված համաձայնությունների, նա իր աջակցությունն է հայտնում միջնորդական ջանքերին»,- նշել է Դյուժարիկը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արդեն չորս շաբաթ փակ պահելու փաստին, ինչի հետևանքով իրական հումանիտար ճգնաժամ է սկսվել Արցախում, որտեղ շուրջ 120 հազար բնակիչներ հայտնվել են շրջափակման մեջ։
«ՄԱԿ-ի ներկայացուցչությունները Հայաստանում և Ադրբեջանում շարունակում են տեղում բաց պահել կապն իշխանությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ ու պատրաստ են արձագանքել, եթե լինի դիմում և թույլ տան պայմանները»,- հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակը։

Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш вновь призвал обеспечить свободное и безопасное передвижение по Лачинскому коридору. Об этом сообщил пресс-секретарь генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик.
«Генеральный секретарь выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией в своем заявлении от 14 декабря 2022 года. Эти опасения были также высказаны Секретариатом в ходе внеочередного заседания Совета Безопасности, созванного по просьбе Армении 20 декабря 2022 года. Генеральный секретарь подтверждает свои призывы к деэскалации напряженности и обеспечению свободного и безопасного передвижения по коридору в соответствии с ранее достигнутыми договоренностями, он выражает свою поддержку посредническим усилиям», – сказал Дюжарик, коснувшись факта, что Азербайджан уже четыре недели держит Лачинский коридор закрытым, в результате в Арцахе начался гуманитарный кризис, и около 120 000 жителей оказались в блокаде, пишет «Арменпресс».
«Представительства ООН в Армении и Азербайджане продолжают на месте поддерживать открытую связь с властями и с международными организациями и готовы отреагировать, если будет обращение и позволят условия», – отметил пресс-секретарь генсека ООН.