Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 10-ի ասուլիսում հայտարարել է, որ 2025-ին ավարտվում է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման ժամկետը։
Նա նաև ասել է, թե 2023-ը վերջին շանսն է Հայաստանի համար խաղաղության պայմանագիր կնքելու, քանի որ «հետո գալու է 2024-ը, իսկ 2025-ին ավարտվելու է ռուսական խաղաղապահների առաքելությունը՝ հայերը պետք է իրենց քթից մի քիչ այն կողմ տեսնեն», հայտնում է Haqqin.az-ը։
Ալիևն ադրբեջանական դիվանագիտության հաջողություն է համարել այն, որ «ՀՀ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»՝ նշելով հղումը տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը և Ալամաթիի հռչակագրին Պրահայի հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ։
«Դա վկայում է այն մասին, որ հայերը ճանաչում են Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում։ Այո, սա մեր հաջողությունն էր, քանի որ Հայաստանը վերջապես պաշտոնապես ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»,-ասել է Ալիևը։
Նա ասել է, թե ԼՂ այն հայերի համար, որոնք չեն ընդունի Ադրբեջանի քաղաքացիությունը, «Լաչինի միջանցքը բաց է, կարող են հեռանալ»։
2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, ռուս խաղաղապահ զորակազմը Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել է 5 տարով։ Եթե կողմերից որևէ մեկը այդ ժամկետի ավարտից կես տարի առաջ հայտարարի առաքելությունն ավարտելու մտադրության մասին, այն չի երկարաձգվի։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что через два года, в 2025 году, российская миротворческая миссия в Нагорном Карабахе будет завершена.
«2023 год – последняя возможность для Армении подписать мирный договор с Азербайджаном», – сказал Алиев и заверил, что не хочет производить впечатление оказывающего давление.
«Я просто хочу сообщить, что, на мой взгляд, это последняя возможность, потому что потом наступит 2024 год, а в 2025 году миссия российских миротворцев завершится. Они (армяне) должны смотреть немного дальше своего носа», – сказал он.
Алиев заявил, что «готов предоставить проживающим в Карабахе все условия и права, которые предоставлены гражданам Азербайджана».
«Тем, кто хочет жить там под флагом Азербайджана, для них как для граждан Азербайджана будут созданы все условия, права и безопасность. А если кто-то не хочет становиться гражданином Азербайджана, Лачинский коридор открыт, они могут уехать, никто им не будет препятствовать», – сказал Алиев.
Согласно трехстороннему заявлению, подписанному после войны 2020 года в Нагорном Карабахе, российский миротворческий контингент дислоцирован в Карабахе сроком на 5 лет. Если одна из сторон за полгода до окончания этого срока объявит о намерении завершить миссию, она не будет продлена.