11 Հունվար 2023 - 07:26 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում հերթական սպառնալիքներն է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։ Մասնավորապես, նա ասել է, որ եթե հայկական կողմը «չի ուզում սահմանազատում, ուրեմն սահմանը կանցնի այնտեղ, որտեղ Բաքուն է հարկ համարում»։
Ալիևն ասել է, թե հուսով էր, որ ՀՀ հետ խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի 2022-ին, սակայն դա տեղի չունեցավ, գրում է Interfax.az-ը։
«Ինչի՞ է սպասում Հայաստանը։ Հավանաբար, ինչ-որ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների, հավանաբար, էլի ինչ-որ բանի, գուցե նրան ինչ-որ բան են խոստացել։ Սակայն, տարածաշրջանում իրավիճակի օբյեկտիվ վերլուծությունը, ուժերի հարաբերակցությունը, աշխարհի արձագանքը 2-ամյա վաղեմության իրադարձություններին, 2022-ի սեպտեմբերի իրադարձություններին վկայում է այն մասին, որ խեղդվողի փրկությունը նրա իսկ գործն է»,-ասել է Ալիևը։
Խոսելով խաղաղության պայմանագրի ստորագրման մասին՝ Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանի առաջարկը «որոշ ժամանակ կլինի սեղանին»։
«Այսուհետ ակտիվություն չենք ցուցաբերի։ Չեն ուզում սահմանազատում, ուրեմն սահմանը կանցնի այնտեղ, որտեղ մենք հարկ կհամարենք։ Ստիպված եմ նման տերմինների դիմում։ Սահմանը սահմանազատված չէ, իսկ ո՞վ ասաց, որ այն այսպես է անցնում և ոչ թե այնպես։ Ես համարում եմ, որ այն այսպես է անցնում, դրա համար հիմքեր ունեմ՝ պատմական և քարտեզագրական։ Ուստի, դա ավելի շատ Հայսատանի շահերից է բխում, քան մեր»,- ասել է նա։
Ալիևն ասել է նաև, որ երկար կարող են առանց խաղաղության պայմանագրի ապրել։
«Դե չի լինի խաղաղության պայմանագիր, պետք էլ չէ։ Մենք այդպես կարող ենք երկար ապրել։ Ի՞նչ կլինի հետո։ Հետո կերևա։ Կարծում եմ՝ նրանք կլսեն մեր մեսիջներն ու ճիշտ հետևություն կանեն։ Չեմ ուզում ճնշում գործադրող երևալ․․․ բայց ուղղակի ստիպված եմ մեկ անգամ էլ ասել՝ այս տարին վերջին շանսն է լինելու»,-ասել է նա։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам вновь озвучил ряд угроз в адрес Армении.
В частности, он отметил, что если армянская сторона не хочет делимитации границы, «значит, граница будет проходить там, где мы посчитаем нужным», пишет Interfax.az.
«Я искренне надеялся, что до конца года (2022) мы сможем подписать мирный договор, но этого не произошло. Чего ждет Армения? Наверное, каких-то геополитических изменений, наверное, чего-то еще, может ей кто-то что-то обещал. Потому что объективный анализ ситуации в регионе, баланс сил, реакция мира на события двухлетней давности, прошлого сентября говорит о том, что, спасение утопающих дело рук самих утопающих», — сказал Алиев.
Касаясь сроков подписания мирного договора, президент отметил, что предложение Азербайджана о мирном договоре «будет на столе какое-то время».
«Дальше мы не будем проявлять активность. Не хотят делимитацию, значит, граница будет проходить там, где мы посчитаем нужным. Я вынужден уже прибегать к таким терминам. Граница не делимитирована, а кто сказал, что она проходит там, а не здесь? Я считаю, что она здесь проходит, у меня есть основания для этого — исторические и картографические. Поэтому, это в их интересах больше, чем в наших», — сказал Алиев.
«Ну не будет мирного договора и не надо. Мы так можем жить долго. Что будет потом? Потом будет видно. Так что думаю, что они услышат мои месседжи и сделают правильный вывод. Я опять же не хочу показаться оказывающим давления. Но просто вынужден довести еще раз, что этот год будет последним шансом. Потом будет 2024 год, потом заканчивается миротворческая миссия России — в 2025 году. Ну они же должны думать чуть-чуть дальше своего носа», — отметил Алиев.