20 Ապրիլ 2009 - 11:55 AMT
Հայաստանի քիքբռնցքամարտի հավաքականը 8 մեդալ է շահել Եվրոպայի առաջնությունում, որն ընթանում էր ապրիլի 13-16-ը Խարկովում(ILK): Մրցաշարին մասնակցում էին 12 երկրներից ժամանած հավաքականներ` Ուկրաինա, Հայաստան, Մոլդովա, Ղազախստան, Թաջիկստան, Թուրքմենստան եւ Իրան:
Հայ քիքբռնցքամարտիկները շահել են 4 ոսկե, մեկ արծաթե եւ 3 բրոնզե մեդալներ:
Հայաստանի հավաքականից ոսկե մեդալների արժանացան Գարիկ Ծատուրյանը- (մինչեւ 60 կգ ք/կ), Արմեն Հարությունյանը- (մինչեւ 80 կգ ք/կ), Արման Սահակյանը- (մինչեւ 69 կգ ք/կ) (երեքն էլ հանդես էին գալիս ֆուլ-կոնտակտ ոճում) եւ մինչեւ 16 տարեկան քիքբռնցքամարտիկների մրցությունում Հրանտ Հայրապետյանը- (մինչեւ 55 կգ ք/կ):
Արծաթե մեդալի արժանացավ Վահրամ Առաքելյանը- (մինչեւ 46 կգ ք/կ), Բրոնզե մեդալներ Հայաստանի հավաքականին պարգեւեցին Արթուր Հակոբյանը-(60 կգ ք/կ) եւ Իշխան Ասատրյանը-(մինչեւ 55 կգ ք/կ): Բոլոր չորս մարզիկները հանդես էին գալիս լայթ-կոնտակտ ոճում:
Հայաստանի քիքբռնցքամարտի հավաքականը 3-րդ տեղն է զբաղեցրել Աշխարհի առաջնության թիմային հաշվարկում` զիջելով միայն Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հավաքականներին, որոնք համապատասխանաբար զբաղեցրել են 1-ին եւ 2-րդ տեղերը: Պարգեւատրման արարողության ժամանակ ՀՀ Քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Գառնիկ Հայրապետյանն անձամբ է հանձնել պատվավոր մրցանակները Եվրոպայի առաջնության հաղթողներին եւ մրցանակակիրներին:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը մարզիչ Արտակ Մելիքյանի գլխավորությամբ ներկայացնում էին 11 մարզիկներ, որոնք հանդես էին գալիս 7 քաշային կարգերում:
Մայիսի 7-8 կընթանա Հայաստանի առաջնությունը, որից հետո Հայաստանի քիքբռնցքամարտի հավաքականը կպատրաստվի աշխարհի առաջնությանը, որը կանցնի հունիսի 22-29 Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդում:

20 Апрель 2009 - 11:55 AMT
Сборная Армении по кикбоксингу завоевала 8 медалей на кубке Европы, который проходил с 13 по 16 апреля в Харькове (ILK). В турнире принимали участие сборные из 12 стран: Украины, Армении, Молдавии, Казахстана, Узбекистана, Грузии, Белоруссии, Азербайджана, Киргизии, Таджикистана, Туркменистана и Ирана.
Армянские кикбоксеры завоевали 4 золотых, одну серебряную и 3 бронзовых медали.
Золотых медалей от сборной Армении удостоились Гарик Цатурян (в/к до 60 кг), Армен Арутюнян – (в/к до 87 кг), Арман Саакян – (в/к до 69 кг) (все трое выступали в дисциплине фул-контакт) и в соревновании среди кикбоксеров до 16 лет, Грант Айрапетян – (в/к до 55 кг).
Серебряной медали удостоился Ваграм Аракелян – (в/к до 46 кг),Бронзовые медали внесли в копилку армянской сборной Артур Акопян – (в/к 60 кг), Ишхан Асатрян – (в/к 44 кг) и Айк Акопян (в/к до 55 кг). Все 4 кикбоксера выступали в дисциплине лайт-контакт.
Сборная Армении по кикбоксингу заняла 3 место в командном зачете Кубка мира, уступив лишь сборным России и Украины, которые заняли 1 и 2 места соответственно. На церемонии награждения президент Федерации кикбоксинга РА Гарник Айрапетян лично вручал почетные награды победителям и призерам кубка Европы.
Напомним, что Армению на Кубке Европы под руководством тренера Артака Меликяна.представляли 11 спортсменов, выступающих в 7 весовых категориях.
7 и 8 мая пройдет чемпионат Армении, после чего сборная Армении по кикбоксингу будет готовиться к чемпионату мира, который пройдет с 22 по 29 июня в столице Испании Мадриде.