19 Հունվար 2023 - 07:10 AMT
Բլինքենը կարևորել է Լաչինի անխափան աշխատանքը և նշել` բանակցությունների վեսկսումը խաղաղության միակ ճանապարհն է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը: Վարչապետը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ Ադրբեջանը հերթական անգամ դիմում է սադրիչ գործողության և փաստացի խախտում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարևորությունը և նշել ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ:
Ավելի ուշ ԱՄՆ պետքարտուղարը հեռախոսազրույցի մասին գրառում է կատարել Twitter-ում։
«Հեռախոսազրույց եմ ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ադրբեջանի հետ երկկողմ խաղաղ բանակցությունների վերսկսմանն ուղղված քայլերի մասին, որը միակ ուղին է դեպի երկու երկրի միջև կայուն խաղաղություն։ Ես նաև խորին մտահոգություն եմ հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար վիճակի վատթարցման վերաբերյալ»,-ասվում է գրառման մեջ։

19 Январь 2023 - 10:15 AMT
Госсекретарь США Энтони Блинкен в телефонном разговоре с премьер-министром Армении Николом Пашиняном приветствовал его приверженность миру. Об этом сообщает Госдепартамент США.
Госсекретарь выразил глубокую обеспокоенность ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе в результате блокады Лачинского коридора и отметил готовность США продолжать вносить свой вклад в решение этой проблемы.
Блинкен также подтвердил приверженность США содействию усилиям, направленным на достижение длительного мира, а также в вопросах, касающихся прочных и многосторонних двусторонних отношений, говорится в сообщении.
В беседе с Блинкеном армянский премьер назвал перекрытие Лачинского коридора очередной провокацией Азербайджана и нарушением обязательств по заявлению от 9 ноября 2020 года.
Собеседники также обменялись мнениями по вопросам нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, защиты прав и безопасности народа Карабаха, разблокирования региональных инфраструктур, урегулирования армяно-турецких отношений.
После телефонной беседы с Николом Пашиняном Блинкен сделал соответствующую запись в своем микроблоге в Twitter. Он отметил, что возобновление армяно-азербайжанских переговоров является единственным путем к миру.
«Я поговорил с премьер-министром Пашиняном о шагах по возобновлению двусторонних мирных переговоров с Азербайджаном, единственном пути к прочному миру между двумя странами. Я также выразил глубокую обеспокоенность ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе», – написал госсекретарь США.