Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազուն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելուն՝ շեշտելով, որ արդեն 38 օր է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղը կտրված է աշխարհից, որ Ադրբեջանի նախագահն էթնիկ զտում է իրականացնում, իսկ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ոչինչ չեն անում։ Պատգամավորն այս մասին խոսել է Եվրախորհրդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքները» խորագրով քննարկման ընթացքում, գրում է Արմենպրեսը։
«Այնտեղ սնունդ, դեղորայք գրեթե չկա, ընտանիքները բաժանված են։ 38 օր է, որի ընթացքում մեր բառերը որևէ նշանակություն չունեն։ Ռուսաստանն ասում է, որ իր զինվորները խաղաղապահ են Լաչինի միջանցքում, բայց նրանք ոչինչ չեն անում»,- ասել է Լուազուն՝ Ռուսաստանին մեղադրելով հակամարտության ընթացքը պահելու մեջ։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից հնչող հայտարարություններին, թե շրջափակում չկա, պատգամավորն ընդգծել է` Լաչինի միջանցքում ռազմաշունչ «բնապահպաններ» են կանգնած։
«Նախագահ Ալիևն ասում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը վերաբերվում է այնպես, ինչպես Ադրբեջանի մյուս բնակիչներին, բայց այս շրջափակումը իր ժողովրդի նկատմա՞մբ է կիրառում։ Ի՞նչ է անելու․ ասում է, որ յուրաքանչյուր ոք, ով չի ցանկանում Լեռնային Ղարաբաղում ապրել որպես Ադրբեջանի քաղաքացի, կարող է հեռանալ։ Հետևաբար, սա ավելին է, քան շրջափակում, սա շանտաժից ավելին է, նա էթնիկ զտում է իրականացնում։ Ի՞նչ ենք մենք անում, ոչինչ»,- ասել է նա։
Նա նաև քննադատել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հայտարարությունը, թե դիտորդները ոչինչ չունեն անելու Լաչինի միջանցքի համար, ինչպես նաև անդրադարձել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լյայենի հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը հուսալի գործընկեր է ԵՄ-ի համար։
«Ես ամաչում եմ, ամաչում եմ Եվրահանձնաժողովի նախագահի համար, ով այդ երկրին, որը դիտավորյալ մարդասիրական աղետ է կազմակերպում, անվանում է հուսալի բարեկամ։ Սա չարիքի մասին իմանալ չտալու դեպք է»,- ասել է Լուազուն։

Депутат Европарламента Натали Луазо, при обсуждении в Европарламенте темы «Гуманитарные последствия блокады Нагорного Карабаха», коснувшись закрытия Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнула, что Нагорный Карабах в течение 38 дней отрезан от всего мира.
«Там почти нет еды, нет лекарств, семьи разобщены. Это 38 дней, в течение которых наши слова ничего не значили. Россия говорит, что ее военнослужащие – миротворцы в Лачинском коридоре, но они ничего не делают», – заявила Натали Луазо, обвинив Россию в поддерживании конфликта, пишет «Арменпресс».
Коснувшись заявлений официальных лиц Азербайджана, что блокады нет, депутат подчеркнула, что в Лачинском коридоре стоят воинствующие «экологи».
«Президент Алиев говорит, что он относится к населению Нагорного Карабаха так же, как и к другим жителям Азербайджана, так эту блокаду он применяет к собственному народу? Что же он делает? Заявляет, что каждый, кто не желает жить в Нагорном Карабахе как гражданин Азербайджана, может уехать. Ведь это больше, чем блокада, это больше, чем шантаж, он проводит этническую чистку. А что делаем мы? Ничего!» – заключила Натали Луазо.
Она осудила и заявление спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаара о том, что наблюдатели не имеют никакого отношения к Лачинскому коридору, коснулась заявления председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен, что Азербайджан является надежным партнером ЕС. «Мне стыдно, стыдно за председателя Еврокомиссии, которая страну, умышленно организующую гуманитарную катастрофу, называет надежным другом. Это случай неведения зла», – сказала Натали Луазо.