Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը պատրաստ է բանակցել Հայաստանի հետ։
«Չնայած Հայաստանի ապակառուցողական դիրքորոշմանը, Ադրբեջանը պատրաստ է բանակցությունների համար նոր հանդիպման ամենասեղմ ժամկետում»,-ասել է նա, գրում է Interfax.az-ը։
Բայրամովը կրկնել է ադրբեջանական այն թեզը, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ և, որ այնտեղ հումանիտար ճգնմաժամ ստեղծելու վերաբերյալ մեղադրանքները «չեն համապատասխանում իրականությանը»։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչն իր հերթին նշել է, որ տարածաշրջանում լարվածության աճը մտահոգիչ է և, որ Հարավային Կովկասում խաղաղություն և անվտանգություն հաստատելու համար կարևոր է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շարունակությունը։
Ավելի վաղ հայկական կողմը հրաժարվել էր Մոսկվայում կայանալիք ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ԱԳ նախարարների հանդիպմանը մասնակցելուց Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակի պատճառով։

Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов 19 января принял в Баку спецпредставителя генсека НАТО по Кавказу и Центральной Азии Хавьера Коломину, стороны обсудили нормализацию армяно-азербайджанских отношений, а также ситуацию вокруг Лачинского коридора.
Байрамов заявил, что Азербайджан готов к проведению в кратчайшие сроки новой встречи для переговоров с Арменией, пишет Interfax.az.
«Несмотря на неконструктивную позицию Армении, Азербайджан готов к проведению в кратчайшие сроки новой встречи для переговоров», – говорится в сообщении МИД Азербайджана.
Байрамов повторил азербайджанский тезис о том, что Лачинский коридор не закрыт и что обвинения в создании там гуманитарного кризиса «не соответствуют действительности».
Коломина, в свою очередь, выразил беспокойство напряженностью в регионе, заявил, что для установления мира и безопасности на Южном Кавказе необходимо продолжение процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.