Թուրքիան հրաժարվել է մասնակցել ուշուի միջազգային մրցաշարին` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի Ուշուի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Չոբանյանը:
«Մեզ հաղորդել են, որ Թուրքիայի հավաքականի ժամանմանը Հայաստան խոչընդոտել են թուրքական հատուկ ծառայությունները, չնայած որ Թուրքիայի Ուշուի ֆեդերացիան սկզբից ընդունել էր հրավերը: Բացի Թուրքիայից մասնակցությունից հրաժարվել են Ուկրաինայի եւ Ղազախստանի հավաքականները` պատճառ բերելով տնտեսական ճգնաժամը: Դեռեւս պատասխան չենք ստացել Սիրիայից եւ Լիբանանից: Ներկա պահին իրենց մասնակցությունը հաստատել են Ուզբեկստանի, Իրանի, Վրաստանի հավաքականները եւ 2 հավաքականներ Ռուսաստանից, այդ թվում` Մոսկվայի եւ Դաղստանի հավաքականը: Նրանք Հայաստան կժամանեն ապրիլի 23-ին: Իսկ ապրիլի 24-ին վերոհիշյալ երկրների պատվիրակությունները կայցելեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի Հուշահամալիր` Ծիծեռնակաբերդ, եւ այնտեղ ծաղիկներ կդնեն»,- ասել է Չոբանյանը:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ուշուի վեցերորդ միջազգային մրցաշարը կընթանա Երեւանում ապրիլի 25-26 «Դինամո» մարզադահլիճում: Այս մրցաշարում մարզիկները հանդես կգան երկուական դիսցիպլիններում` մարտական արվեստ, այսինքն` մենամարտ, եւ մարմնամարզական վարժությունների համալիր, որին մասնակցելու են նաեւ աղջիկները:

20 Апрель 2009 - 14:03 AMT
Турция отказалась от участия в международном турнире по ушу, посвященном памяти жертв Геноцида армян. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил президент Федерации ушу Армении Тигран Чобанян.
«Нам передали, что прибытию сборной Турции в Армению воспрепятствовали турецкие спецслужбы, несмотря на то, что сначала Федерация ушу Турции приняла наше приглашение. Кроме Турции, отказались от участия также сборные Украины и Казахстана, приведя в качестве причины финансовый кризис. Пока ответа не получили и от Сирии и Ливана. На данный момент свое участие подтвердили сборные Узбекистана, Ирана, Грузии и 2 сборные из России, в том числе сборная Москвы и Дагестана. Все они прибудут в Армению 23 апреля. А 24 апреля, делегации вышеуказанных стран посетят Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян Цицернакаберд и возложат цветы к Мемориалу», – сказал Чобанян
Шестой международный турнир по ушу, посвященный памяти жертв Геноцида армян, пройдет в Ереване в спортивном зале «Динамо» 25 и 26 апреля. В этом турнире ушуисты выступят в 2-х дисциплинах: боевое искусство, т.е. поединок, и комплекс гимнастических упражнений. В последнем примут участие также девушки.