Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման կապակցությամբ ԱՀ ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը նամակն է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին՝ հորդորելով կանխել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը։
Նամակում ներկայացվել են շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, ինչպես նաև մարդկանց տառապանքները սաստկացնելու նպատակով Ադրբեջանի կողմից ԱՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների աշխատանքի դիտավորյալ խափանումները։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը, իր կանխամտածված գործողություններով, Արցախի ժողովրդին զրկում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորվող մարդու հիմնական իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից, ինչը հանդիսանում է պետական ահաբեկչություն։
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը, որն Արցախի դեմ 2020 թվականի բարբարոսական ռազմական արշավից հետո անօրեն մնում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություն, ներկայումս օգտագործում է կեղծ «բողոքի ակցիաները» որպես հիբրիդային պատերազմի մարտավարություն, որպեսզի հասնի Արցախի ժողովրդին բնաջնջելու հրապարակայնորեն հայտարարված նպատակին:
ԱՀ ԱԳ նախարարը կոչ է արվել ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին, կազմակերպության ղեկավարությանը և անդամ պետություններին կանխել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը, արագ և վճռականորեն օգտագործել Եվրոպայի խորհրդի ողջ գործիքակազմը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի և անմարդկային շրջափակումն անհապաղ վերացնելու նպատակով։ Փաստաթղթում նաև նշվում է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու, մասնավորապես, կազմակերպությունում վերջինիս ներկայացուցչության իրավունքները կասեցնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵԽ կանոնադրության բացահայտ խախտման պատճառով։
Գրության պատճեններն ուղարկվել են նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին, Մարդու իրավունքների հանձնակատարին և խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարին։

20 Январь 2023 - 11:32 AMT
19 января министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян направил письмо Генеральному секретарю Совета Европы Марии Пейчинович Бурич в связи с блокадой Арцаха Азербайджаном. Об этом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
В письме представлена ​​гуманитарная ситуация, создавшаяся в Арцахе в результате блокады, а также преднамеренные нарушения Азербайджаном работы энергетических инфраструктур Арцаха с целью усугубить страдания людей.
В письме говорится, что Азербайджан своими преднамеренными действиями лишает народ Арцаха возможности осуществлять основные права человека, гарантированные Европейской конвенцией о правах человека, что является государственным терроризмом.
Подчеркнуто, что Азербайджан, который незаконно остается членом Совета Европы после варварской военной кампании против Арцаха, предпринятой в 2020 году, в настоящее время использует ложные «протесты» в качестве тактики гибридной войны, чтобы достичь публично заявленной цели уничтожения народа Арцаха.
В этом контексте в письме изложен призыв к Генеральному секретарю Совета Европы, руководству организации и государствам-членам остановить политику геноцида Азербайджана, быстро и решительно использовать все инструменты Совета Европы для немедленного прекращения незаконной и бесчеловечной блокады Арцаха со стороны Азербайджана. В письме также упоминается о необходимости применения санкций против Азербайджана, в частности, приостановления права последнего на представительство в организации вследствие явного нарушения устава СЕ.
Копии письма направлены и председателю Парламентской ассамблеи Совета Европы, уполномоченному по правам человека и генеральному секретарю Парламентской ассамблеи.