Հայաստանի քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Գառնիկ Հայրապետյանը գոհ է Հայաստանի հավաքականի ելույթներից Եվրոպայի քիքբռնցքամարտի գավաթում: Ինչպես հայտնել է Հայրապետյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, հայ մարզիկներն արդարացրել են նրա բոլոր սպասումները եւ պատվով ելույթ ունենալով մրցաշարում` շահել են 4 ոսկե, մեկ արծաթե եւ 3 բրոնզե մեդալներ:
«Առաջին հերթին ուզում եմ շնորհավորել բոլոր հայերին այս հաջողության կապակցությամբ, քանի որ այս հաղթանակը ոչ միայն մարզիկների, այլ նաեւ ողջ հայ ժողովրդի նվաճումն է: Մեր քիքբռնցքամարտիկները գերազանց են հանդես եկել: Ես գոհ եմ արդյունքներից: Հատկանշական է այն, որ մեր քիքբռնցքամարտիկները 3 ոսկե մեդալների արժանացան` եզրափակիչում հաղթելով ուկրաինացիներին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին մրցաշարը հիանալի անցկացնելու եւ հյուրընկալության համար, ինչպես նաեւ Ֆեդերացիայի նախագահներին իրենց մարզիկների առողջ սպորտային ոգու համար: Ես ՀՔՖ անունից Աշխարհի գավաթին մասնակցած ֆեդերացիաների բոլոր նախագահներին նվիրել եմ հուշամեդալներ` ի նշան մեր փոխհարաբերությունների ամրապնդման եւ հետագա զարգացման: Չէ՞ որ սպորտը մեծ քաղաքականություն է: Մեր մարզիկների ելույթներին բարձր գնահատական է տվել Քիքբռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահ Ռաշիդ Սայապովը»,- նշել է Հայրապետյանը:
ՀՀ քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահի խոսքերով, վերջին 5 տարիներին Հայաստանի քիքբռնցքամարտի առաջընթացը ավելի քան ակնհայտ է:
«Եթե մենք 2003թ. միջազգային մրցաշարերից բերել ենք մեկ ոսկե մեդալ, ապա 2007-ին մեր պարգեւների քանակը 7 անգամ շատ է: 2007-ի Աշխարհի առաջնությունից մենք բերել ենք 9 ոսկե մեդալ: Եւ այժմ արդեն` 4 ոսկի Աշխարհի գավաթից: Առաջընթացը նկատելի է նաեւ երկրում քիքբռնցքամարտի տարածման տեսանկյունից: 2003-ի հետ համեմատած քիքբռնցքամարտիկների թիվը 1000-ից դարձել է 3200: Դա մարզիկների պաշտոնական թիվն է 2009-ին: Ներկա պահին Հայաստանում կան 40 բարձրակարգ մարզիչներ եւ 20 դատավորներ, որոնցից 5-ը միջազգային կարգի դատավորի կարգավիճակ ունեն: Արդեն գործում են քիքբռնցքամարտի դպրոցներն Արմավիրում, Գորիսում, Վարդենիսում, Մարտունիում, իսկ մոտ ժամանակներս նախատեսում ենք զարգացնել այս սպորտաձեւը Հայաստանի այլ մարզերում»,- նշեց Հայրապետյանը:

Президент федерации кикбоксинга РА Гарник Айрапетян доволен выступлениями сборной Армении по кикбоксингу на Кубке Европы, который проходил в Харькове с 13 по 16 апреля в Харькове. Как сообщил Айрапетян корреспонденту PanARMENIAN.Net, армянские спортсмены оправдали все его ожидания и, с честью выступив на турнире, завоевали 4 золотых, одну серебряную и 3 бронзовых медали.
«Во-первых, хочу поздравить всех армян с этим успехом, поскольку эта победа – заслуга не только спортсменов, но и всего армянского народа. Наши кикбоксеры превосходно выступили. Я доволен показанным результатом. Примечательно то, что трех золотых медалей наши кикбоксеры удостоились, победив в финале украинцев. Хочу поблагодарить также организаторов за прекрасное проведение турнира и гостеприимство, а также президентов Федераций за здоровый спортивный дух их воспитанников. Я, от имени ФКА, подарил всем президентам федераций, принимающих участие на Кубке мира, памятные медали – в знак укрепления и дальнейшего развития наших взаимоотношений. Ведь спорт – это большая политика. Высокую оценку выступлениям наших спортсменов дал также вице-президент международной Федерации кикбоксинга Рашид Саяпов», – отметил Айрапетян
По словам президента федерации кикбоксинга РА, за последние 5 лет прогресс в кикбоксинге в Армении более чем очевиден.
«Если мы в 2003 году привозили с международных турниров одну золотую медаль, то к 2007 году количество высших наград стало в 9 раз больше. С ЧМ в 2007 году мы привезли 9 золотых медалей. И вот сейчас уже 4 золота с Кубка мира. Прогресс заметен также с точки зрения массовости кикбоксинга в стране. По сравнению с 2003 годом число кикбоксеров от 1000 возросло до 3200. Это официальное число спортсменов к 2009 году. На данный момент в Армении 40 высококлассных тренеров и 20 судей, из которых 5 имеют статус судьи международной категории. Мы и сейчас ведем интенсивную работу по развитию этого вида спорта в стране. Уже действуют школы по кикбоксингу в Октемберяне, Горисе, Варденисе, Мартуни, а в ближайшее время планируем развивать этот вид спорта и в других областях Армении», – отметил Айрапетян