Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ ևս 4 հիվանդ է Արցախից տեղափոխվել Հայաստան։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ՀՀ տեղափոխված հիվանդներն ունեին հետևյալ ախտորոշումները ՝ «Միելոմային հիվանդություն», «Արագ պրոգրեսիվող գլոմերուլոնեֆրիտ՝ սուր նեֆրոտիկ համախտանիշով, առաջնային ֆոսֆոլիպիդային համախտանիշ», «Ախալազիա III-IV աստիճան»և «Առաջնային անպտղություն»։ Նրանք տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 11 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ օրս Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 46 հիվանդ։

В условиях блокады со стороны Азербайджана единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста, четыре пациента Республиканского медицинского центра министерства здравоохранения Республики Арцах 23 января были перевезены в различные специализированные медицинские центры РА. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему приостановлены плановые операции.
В отделениях неонатологии и реанимации МЦ «Аревик» находятся 12 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 11 пациентов, из них 4 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и содействии Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 46 пациентов.