Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի նախաձեռնությամբ կայացել է հեռախոսազրույց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ։ Իդալգոն հավաստիացրել է, որ կբազմապատկեն իրենց կողմից գործադրվող շարունակական ջանքերն իրավիճակը լիցքաթափելու համար։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հարությունյանը։
«Փարիզի քաղաքապետ տիկին Անն Իդալգոյի նախաձեռնությամբ քիչ առաջ հեռախոսազրույց ենք ունեցել: Օրակարգն Ադրբեջանի կողմից շրջափակման պայմաններում Արցախում ստեղծված իրավիճակն էր:
Մանրամասն ներկայացրել եմ հումանիտար աղետի պատճառներն ու հետևանքները, որոնց հաղթահարման համար անհրաժեշտ են միջազգային հանրության հստակ գնահատականներն ու գործողությունները:
Անն Իդալգոն իր համերաշխությունն ու աջակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդին, հավաստիացրել, որ կբազմապատկեն իրենց կողմից գործադրվող շարունակական ջանքերն իրավիճակը լիցքաթափելու համար», – ասվում է գրառման մեջ։

24 Январь 2023 - 10:02 AMT
Президент Арцаха Араик Арутюнян провел телефонный разговор с мэром Парижа Анн Идальго по инициативе последней. Об этом сообщил сам Арутюнян.
Основной темой разговора была ситуация, создавшаяся в Арцахе в условиях блокады со стороны Азербайджана.
«Я подробно изложил причины и последствия гуманитарной катастрофы, для преодоления которой необходимы четкие оценки и действия международного сообщества.
Анн Идальго выразила свою солидарность и поддержку народу Арцаха, заверив, что они приумножат свои последовательные усилия, направленные на разрядку ситуации», – отметил президент Карабаха.