2 February 2023 - 12:41 AMT
Դեսպան․ Երուսաղեմում հայերի վրա հարձակումը մի քանի ծայրահեղական է արել՝ նրանք հանրությունը չեն ներկայացնում
ՀՀ-ում Իսրայելի դեսպան Յոել Լիոնը, անդրադառնալով Երուսաղեմում տեղի ունեցած միջադեպին, նշել է, որ Երուսաղեմում հայերի և Հայոց պատրիարքարանի վրա հարձակումները մի քանի ծայրահեղական է գործել, որոնք չեն ներկայացնում Իսրայելի հասարակությունը։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Այդ ցավալի դեպքերը մի խումբ ծայրահեղականների գործ է, որոնք ոչ մի կերպ չեն ներկայացնում Իսրայելի բազմակարծիք և բազմազան հասարակությունը։ Ինչպես ցույց են տվել կասկածյալների անհապաղ ձերբակալությունները, Իսրայելը հանձնառու է կրոնների ու դավանանքի ազատության սկզբունքներին բոլոր կրոնների պարագայում»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 29-ին Երուսաղեմում հայերի և Հայոց պատրիարքարանի վրա հարձակումներ են եղել, փորձել են հանել խաչակիր ու ՀՀ դրոշները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Աղան աբեղա Գոգչյանը։ Կան նաև տեսագրություններ։ Հունվարի 28-ին ծայրահեղականները հարձակվել էին Երուսաղեմի հայկական Taboon Wine Bar ռեստորանի վրա։

Нападения на армян и Иерусалимский патриархат Армянской Апостольской Церкви были совершены несколькими экстремистами, которые никоим образом не представляют плюралистическое и разнообразное общество Израиля. Об этом в своем микроблоге в Twitter написал посол Израиля в Армении Йоэль Лион.
«Эти прискорбные события были осуществлены горсткой экстремистов, которые никоим образом не представляют плюралистическое и разнообразное общество Израиля. Как показали немедленные аресты подозреваемых, Государство Израиль привержено свободе религии и вероисповедания для всех религий», – написал посол.
28 января экстремисты напали на армянский ресторан Taboon Wine Bar в Иерусалиме. 29 января в Иерусалиме была совершена попытка подняться на крышу Армянского патриархата и снять крест и флаг Армении, а также были две попытки нападения на армян.