2 Փետրվար 2023 - 11:44 AMT
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելություն տեղակայելու Ռուսաստանի առաջարկը դեռ ակտուալ է, և եթե Հայաստանը դեռ շահագրգռված է, դա կարող է արվել մեկ-երկու օրվա ընթացքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Առաջարկը դեռ սեղանին է, և եթե մեր հայ դաշնակիցները դեռ շահագրգռված են այդ հարցում, ապա այդ առաքելությունը կարող է տեղակայվել ընդամենը մեկ կամ երկու օրվա ընթացքում»,- ասել է Լավրովը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին և ՌԻԱ «Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Նոյեմբերի 23-ին ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ չի ստորագրել «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» նախագիծը, քանի որ այն բավականաչափ վերջնական տեսքի չի բերվել։ ՀԱՊԿ–ի գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն ավելի ուշ հայտնել էր, որ որպես օգնություն Հայաստանին առաջարկվել են քաղաքական-դիվանագիտական, ռազմական միջոցառումներ, այդ թվում՝ առաքելության գործուղում հայ-ադրբեջանական սահման և ռազմատեխնիկական աջակցություն։

Предложение России о развертывании миссии ОДКБ в Армении все еще актуально, если Армения по прежнему заинтересована, миссия может быть развернута в течение одного-двух дней, заявил 2 феваря министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Предложение до сих пор на столе, и если наши армянские союзники, друзья по-прежнему в нем заинтересованы, эта миссия может быть в течение буквально одного-двух дней быть развернута», – заявил Лавров, пишет РИА Новости.
23 ноября на саммите ОДКБ в Ереване премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не подписывает проект «О декларации Совета коллективной безопасности ОДКБ и совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения», поскольку он недостаточно доработан. Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась позже заявил, что в качестве помощи Армении были предложены политико-дипломатические и военные меры, в том числе командировка на армяно-азербайджанскую границу и военно-техническая поддержка.