ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը հայտարարել է, որ կազմակերպության անդամ պետությունները պատրաստ են Կովկասում իրենց դաշնակցի կողքին կանգնել։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտության դեպքում Հավաքական անվտանգության ուժերը կներգրավվեն կովկասյան տարածաշրջանում՝ ընդգծելով, որ այդ մասին որոշումը պետությունների ղեկավարների իրավասությունն է։
Նա նաև ասել է, որ 2022-ի սեպտեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցան «բացասական իրադարձություններ», որոնք ուղեկցվեցին տարածքայինի կորուստներով և խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերով, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Փորձ կա, որոշակի ծրագրեր նույնպես մշակվել են։ Կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունները պատրաստ կլինեն աջակցել իրենց դաշնակցին՝ կովկասյան տարածաշրջանի իր եղբորը»,– նշել է Սիդորովը։
Նա նշել է, որ ԶԼՄ-ներում հաճախ տեղեկություններ են շրջանառվում, թե ՀԱՊԿ-ն իր անդամին օգնություն չի ցուցաբերում, բայց ռազմաքաղաքական իրավիճակը տարբեր է լինում` միշտ չէ, որ ռազմական ուժերով կարելի է «ինչ-որ հիվանդության բուժման» համար վիրահատություն իրականացնել։ Նա հավելել է, որ երբեմն պետք է գործի «մի վնասիր» սկզբունքը։
«Առավելագույնս փորձում ենք պահպանել իրավիճակը… Գաղտնիք չէ, որ անցած տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցան բացասական իրադարձություններ։ Ավելին, եղել են զոհեր խաղաղ բնակիչների շրջանում։ Եվ, ընդհանուր առմամբ, արձանագրվել է տարածքային կորուստ, սպառազինության և տեխնիկայի կորուստ»,– ասել է Սիդորովը։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետը հիշեցրել է, որ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստի արդյունքում որոշում է կայացվել այնտեղ առաքելություն ուղարկել՝ հաջորդ օրը այնտեղ է մեկնել Սիդորովը, որից հետո նրան է միացել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։
«Մենք փորձել ենք առավելագույնս օբյեկտիվ վերլուծություն կատարել այն իրավիճակի վերաբերյալ, որը ստեղծվել է, և զեկույց ենք ներկայացրել պետությունների ղեկավարներին։ Հետո արդեն որոշում են կայացնում պետությունների ղեկավարները»,–նշել է Սիդորովը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ ՀԱՊԿ ղեկավարներն ամեն ինչ կանեն, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատվի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փոխադարձ ընդունելի լուծում գտնվի, և բախումները դադարեն։

Государства ОДКБ готовы «подставить плечо» своему союзнику на Кавказе. Об этом сказал в ходе пресс-конференции начальник Объединенного штаба ОДКБ Анатолия Сидоров.
Он отметил, что в случае необходимости силы Коллективной безопасности будут привлечены в кавказском регионе. Решение об этом – прерогатива глав государств, пишет Sputnik Армения.
«Опыт есть, планы определенные тоже разработаны. Думаю, что государства-члены ОДКБ будут готовы подставить плечо своему союзнику, брату в Кавказском регионе», – отметил Сидоров.
По его словам, в СМИ часто проходит информация о том, что ОДКБ не оказывает помощь своему члену. Но военно-политическая ситуация бывает разной, не всегда военными силами можно проводить операцию по «излечению какой-то болезни». Иногда должен действовать принцип «не навреди», отметил он.
«Максимально стараемся отлеживать ситуацию, которая там происходит. Не секрет, что в сентябре прошлого года произошло нехорошие события на границе Армении и Азербайджана. Более того, были жертвы и мирного населения. И, в общем-то, потеря территории, потеря вооружений и техники», – сказал Сидоров.
Начальник Объединенного штаба ОДКБ напомнил, что по итогам внеочередное заседания Совета коллективной безопасности было принято решение направить туда миссию. На следующий день он вылетел в Ереван, после к нему присоединился генсек ОДКБ.
«Мы постарались сделать максимально объективно анализ той ситуации, которая сложилась, и представили доклад главам государств. Дальше уже решение принимают главы государств», – отметил Сидоров.
Он выразил уверенность, что главы ОДКБ сделают все, чтобы в регионе воцарился мир, было найдено взаимно приемлемое решение между Арменией и Азербайджаном и столкновения прекратились.
23 ноября 2022 года в Ереване прошел саммит лидеров стран ОДКБ. На саммите не удалось подписать два документа – декларацию и заявление по оказанию помощи Армении. Премьер Никол Пашинян заявил, что отказался подписать по причине отказа Организации дать политическую оценку азербайджанской агрессии. При этом в ОДКБ и МИД РФ уже заявляли, что предложение России о развертывании миссии ОДКБ в Армении все еще актуально, если Армения по-прежнему заинтересована, миссия может быть развернута в течение одного-двух дней.