Եվրամիությունն ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով և դրա շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին և դրանց հումանիտար հետևանքներին: Այդ մասին հայտարարել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ Եվրահանձնաժողովի անունից պատասխանելով Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Դիմիտրիս Պապադակիսի կողմից 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ին ուղղված գրավոր հարցերին՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը՝ վկայակոչելով Պապադակիսի տարածած հայտարարությունը:
«Եվրամիությունը լրջորեն մտահոգված է ազատ տեղաշարժի և կենսական անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարման շարունակական սահմանափակումների պատճառով տեղի բնակչությանը հասցված տառապանքների առնչությամբ», – գրել է Բորելը:
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը շեշտել է, որ մշտական սերտ կապի մեջ է կողմերի հետ՝ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ միասին:
ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել իր իրավասության շրջանակում միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու միջանցքի երկայնքով երթևեկության ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի:
«Նաև ընդգծվում է Ռուսաստանի պատասխանատվությունը, որի խաղաղապահ ուժերը վերահսկում են Լաչինի միջանցքը՝ համաձայն նույն եռակողմ համաձայնագրի», – նշված է Պապադակիսի տարածած հաղորդագրությունում:
Բորելը նաև տեղեկացրել է, որ ԵՄ հումանիտար ֆինանսավորման շրջանակում 2022-ին 3․6 միլիոն եվրո է հավաքագրվել Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության հետևանքների վերացման համար: Նշված գումարը փոխանցվել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին, որը միջազգային միակ մարդասիրական կազմակերպությունն է, որը կարողանում է տեղաշարժվել Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
Նաև նշվում է, որ 2020-ի հակամարտությունից հետո ԵՄ-ն մոտ 27 մլն եվրո է հատկացրել՝ ի աջակցություն ռազմական գործողություններից տուժած խոցելի բնակչության:

17 Февраль 2023 - 12:30 AMT
Боррель: ЕС призвал Баку принять меры для обеспечения свободы и безопасности движения по Лачинскому коридору
Европейский союз внимательно следит за развитием событий вдоль и вокруг Лачинского коридора и их гуманитарными последствиями, а также призывает Азербайджан принять меры для обеспечения свободы и безопасности движения по коридору. Такое заявление сделал Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, отвечая от имени Еврокомиссии, на письменные вопросы депутата Европарламента Димитриса Пападакиса, заданные 21 декабря 2022 года, касающиеся гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Лачинского коридора в Нагорном Карабахе.
«Европейский союз серьезно обеспокоен страданиями, причиняемыми местному населению из-за продолжающихся ограничений на свободное передвижение и поставку товаров первой необходимости», – ответил Боррель.
Глава дипломатии ЕС подчеркнул, что посредством специального представителя Евросоюза на Южном Кавказе Тойво Клаара он находится в постоянном тесном контакте со сторонами.
ЕС призвал Азербайджан принять меры для обеспечения свободы и безопасности движения по коридору в соответствии с положениями Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Он подчеркнул и ответственность России, чьи миротворческие силы контролируют Лачинский коридор в соответствии с тем же трехсторонним заявлением», – говорится в сообщении Пападакиса, представившего ответ Борреля.
Жозеп Боррель также сообщил, что в рамках гуманитарного финансирования ЕС в 2022 году для ликвидации последствий армяно-азербайджанского конфликта было собрано 3.6 млн евро. Упомянутая сумма была передана Международному комитету Красного Креста, который является единственной международной гуманитарной организацией, которая может передвигаться по Лачинскому коридору.
Также отмечается, что после войны 2020 года ЕС выделил около 27 млн ​​евро на помощь населению, пострадавшему от военных операций.