24 Փետրվար 2023 - 07:56 AMT
Վարդանյան․ Գիտեմ՝ ինչ ճնշում կա, բայց ոչ միայն Արցախից չեմ գնալու, այլև չեմ պատկերացնում ինձ առանց Արցախի
ԱՀ կառավարության փետրվարի 23-ի նիստում, որտեղ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է Ռուբեն Վարդանյանին պետնախարարի պաշտոնից ազատելու մասին, ելույթ է ունեցել նաև վերջինս՝ նշելով, որ ինքը հրաժարական չի տվել, որ շատ ծանր ժամանակահատվածում շատ կարևոր գործ են արել։
Նա նաև հայտարարել է, որ չի հեռանալու Արցախից։
«Գիտեմ, որ իմ՝ Արցախում մնալու հետ կապված ճնշում կա, բայց նշեմ, որ ես ոչ միայն չեմ գնալու, այլև չեմ պատկերացնում ինձ առանց Արցախի։ Ես ուրախությամբ կշարունակեմ զբաղվել այն գործունեությամբ, որն իրականացրել եմ մինչ այս։ Մեր հիմնադրամը՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը, արդեն բավական ծրագրեր արել է։ Պետք է ասեմ, որ դա պետական և մասնավոր հատվածի, Հայաստանի, Սփյուռքի, հայկական և ոչ հայկական հասարակական կազմակերպությունների միջև շատ կարևոր համագործակցության օրինակ էր»,-ասել է Վարդանյանը։
«Ինչու ես հրաժարական չտվեցի: Ուզում եմ, որ պարզ լինի՝ ես համարել եմ, որ զինվոր եմ, չեմ կարող հրաժարական տալ, եթե պետք է՝ գլխավոր գերագույն հրամանատարը պետք է ինձ ազատի գործից»,-ասել է նա։
Նա նշել է նաև, որ այդ տեսանկյունից գուցե իր համար ավելի հեշտ է և´ պաշտոնը ստանձնելը, և´ հանձնելը:
“Մենք պատերազմի մեջ ենք, և այս ուղղությամբ էր պետք պայքարել, ես հուսով եմ, որ իմ պայքարը ինչ-որ ձևով օգնել է բոլորիս՝ միասին հաղթահարելու այդ դժվարությունը…«Այս ընթացքում մենք բավականաչափ փորձ կուտակեցինք, հասկացանք մեր բացթողումները, արձանագրեցինք, թե որ ուղղություններով են աշխատանքները կատարվել թերի։ Կարևոր է, որ այս ամենից դասեր քաղենք և ամեն ինչ անենք, որ այդ թերացումները չկրկնվեն»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ հիմա շատ ավելի լավ են պատկերացնում իրավիճակը, քան մինչև շրջափակումը։
«Իմ ամենամեծ դժվարությունն այն է, որ ես չեմ կարողացել ապացուցել և բացատրել երկու բան՝ որ սա նորմալ իրավիճակ չէ, իսկ ճգնաժամն իր օրենքներն ունի։ Դա թերևս իմ ամենամեծ բացթողումներից մեկն է եղել։ Մյուս դժվարությունն այն էր, որ չկարողացա բացատրել, որ պայքար՝ նշանակում է, որ մենք ամեն օր հասկանանք, թե որոնք են մեր թույլ և ուժեղ կողմերը, ինչպես պետք է ամրապնդենք մեր դիրքերը, ինչպես կարողանանք օգտագործել մեր սահմանափակ ռեսուրսները։ Մեր պայքարը միայն զենքով չէ, և տնտեսության, և տեղեկատվության դաշտում է: Այս 112 օրը բերեց փոփոխություններ, որոնք անխուսափելիորեն ցույց տվեցին նոր իրավիճակ, նոր Արցախ։
Ինձ համար չկան նախկիններ, սորոսական, կան մարդիկ, ովքեր պատրաստ են այս ռազմական իրավիճակում գործ անել, և ովքեր պատրաստ են, իրար հետ մեջք մեջքի տված առաջ գնալ, հետ չենք նայում: Ովքեր պատրաստ չեն, իրենք պետք է կամ պատժվեն կամ դուրս գան այստեղից, որովհետև իրենք չպետք է խանգարեն մեր գործին:Իմ մոտեցումը գուցե շատ կտրուկ էր, բայց ես չեմ ափսոսում դրա համար»,-ասել է Վարդանյանը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ կարող են հաղթարահել Ադրբեջանի կողմից կիրառվող «սալյամի» ռազմավարությունը, որը շատ վտանգավոր է:
«Ես աշխատելու եմ այստեղ, մնալու եմ ձեր կողքին: Շնորհակալություն, պարոն նախագահ, ամեն ինչի համար, չնայած, իսկապես, մենք ունենք տարաձայնություններ տարբեր մոտեցումներում, բայց ընդհանուր գաղափարը, որ մենք ունենք կարմիր գծեր, որ ոչ մեկին չի կարելի անցնել դրանք: Այդ կարմիր գծերը շատ կարևոր են մեր արժանապատվության, Արցախը հայկական, անկախ և արժանապատիվ պահելու համար: Ես վստահ եմ, որ մենք այդ ճանապարհը միասին ենք հաղթահարելու»,-ասել է Վարդանյանը։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ փետրվարի 23-ին տեղի է ունեցել կառավարության նիստ, որտեղ նա հրապարակել է Ռուբեն Վարդանյանին պետական նախարարի պաշտոնից ազատելու մասին հրամանագիրը։ Հարությունյանը նշել է, որ պետական նախարարի պարտականությունները առաջարկել է ստանձնել Հանրապետության գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանին՝ հաշվի առնելով նրա մասնագիտական ու մարդկային որակները, աշխատանքում ցուցաբերած պրոֆեսիոնալիզմը, արդարամտությունը, սկզբունքայնությունն ու պետականամետությունը:

Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян заявил, что осознает давление, связанное с его пребыванием в стране, но, несмотря на это, он не только уедет, но и не мыслит себя без Арцаха. Об этом Варданян сказал в видеообращении на своей официальной странице в Facebook.
«Прежде всего я обратился к народу Арцаха и ко всем армянам, обозначил свои дальнейшие планы и шаги, которые мы все, оставшись и живя вместе в Арцахе, должны осуществить. Я с удовольствием продолжу заниматься тем, чем занимался раньше», – подчеркнул Варданян.
По его словам, основанные им фонд и агентство «Мы и наши горы» осуществили достаточно проектов и стали примером сотрудничества между государственным и частным секторами, между Арменией, диаспорой, армянскими и неармянскими общественными организациями.
Варданян заявил, что продолжит вкладывать свои усилия и сделает большую работу, чтобы в Арцах приехало как можно больше армян, чтобы не только арцахские армяне не чувствовали себя одинокими, но и те, кто в разное время покинул Арцах, вернулись в этот кризисный период, чтобы укрепить свою Родину.
По его словам, тот факт, что Азербайджан, надеявшийся поставить народ Арцаха на колени, сломить его, жестоко ошибся, важнее финансовых, управленческих и других вопросов. «Азербайджан увидел, что мы стали более сплоченными, исчезли даже проявления равнодушия. Было очень воодушевляюще слышать, как люди в разных общинах говорили: «Мы готовы терпеть без газа и электричества, только не предавайте нас и давайте продолжать борьбу», — сказал он.
Обращаясь к президенту Арцаха, Варданян подчеркнул, что они очень счастливые, потому что у них фантастический народ, который показал, что может все вынести, готов бороться, готов идти за ними, и это действительно большая честь. Он в результате общения с этими людьми понял, насколько силен народ Арцаха.
«Я буду работать здесь, я останусь рядом с вам. Спасибо Вам, господин президент, за все, хотя, действительно, у нас есть различия в разных подходах, но общая идея в том, что у нас есть красные линии, которые никто не может переступить. Эти красные линии очень важны для нашего достоинства, для сохранения Арцаха армянским, независимым и достойным. Уверен, что вместе мы преодолеем этот путь», – заключил Варданян.
Указом президента Арцаха Араика Арутюняна 23 февраля Рубен Варданян был осжобожден с должности госминистра Республики Арцах.
В ходе панельной дискуссии по вопросам Южного Кавказа в рамках Мюнхенской конференции президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Баку готов вести переговоры с людьми, родившимися и проживающими в Нагорном Карабахе, но не с Рубеном Варданяном. Несколько дней назад Варданян подвел итоги 100 дней своего пребывания на посту госминистра Армении, 67 из которых он провел в условиях блокады.