Փետրվարի 28-ին` ժամը 16:55-ի սահմաններում, հակառակորդի մարտական դիրքերից հրաձգային տարբեր տրամաչափի զենքերով կրակահերթեր են արձակվել Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն գյուղի 53-ամյա բնակիչ Ա. Ավանեսյանի «Ջոնդեր» մակնիշի տրակտորի ուղղությամբ, որը Բերդաշեն գյուղի վարչական տարածքի «Ասֆալտեն տակ» կոչվող տեղամասում գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր իրականացնում, հայտնում է Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ-ն։
Կրակոցների հետևանքով գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են:
Մարտի 1-ին ժամը 14:00-ի սահմաններում, հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային զինատեսակներից կրակահերթ է արձակվել Բերդաշեն համայնքի 59-ամյա Ս. Վարդանյանի ուղղությամբ, որը «Դավալա» կոչվող տեղամասում, իր կողմից շահագործվող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր իրականացնում։ Գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են։
Ոստիկանության Մարտունու շրջանային բաժնում նյութեր են նախապատրաստվել և ներկայացվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։

2 Март 2023 - 13:11 AMT
ВС Азербайджана 28 февраля и 1 марта открыли огонь в направлении граждан, выполнявших сельскохозяйственные работы в Мартунинском районе Республики Арцах. Об этом на своей странице в Facebook написала полиция МВД Арцаха.
«28 февраля, около 16:55, 53-летний А.Аванесян из села Муришен Мартунинского района осуществлял сельскохозяйственные работы на тракторе марки John Deere на участке под названием «Асфальтен так» административной территории села Бердашен. По трактору были произведены выстрелы с боевых позиций противника из оружия разного калибра, в результате чего сельскохозяйственные работы были остановлены.
Азербайджан нарушил режим прекращения огня и сегодня. 1 марта, в районе 14:00 часов, 59-летний С. Варданян из общины Бердашен, выполнял сельскохозяйственные работы на своем тракторе марки «Беларусь» в местности под названием «Давала». По трактору был открыт огонь с соседних азербайджанских военных позиций, в результате чего сельскохозяйственные работы были остановлены», – говорится в сообщении.