10 Մարտ 2023 - 08:28 AMT
Մարտի 10-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ 16 անձ է տեղափոխվել Հայաստան։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ անձինք տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
Պետական պատվերի շրջանակում բուժում ստանալու համար ՀՀ ուղեգրված 13 բուժառու ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 2 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ օրս Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 169 հիվանդ։

В условиях блокады Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста 10 марта 16 пациентов Республиканского медицинского центра министерства здравоохранения Республики Арцах с опухолевыми заболеваниями и патологиями, требующими неотложных хирургических вмешательств, были перевезены в специализированные медицинские центры Армения. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
13 пациентов, которые были направлены на лечение в РА в рамках госзаказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
В отделении неонатологии и реанимации МЦ «Аревик» находятся 2 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 8 пациентов, из них 4 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено всего 169 пациентов.