ԱՀ նախկին պետնախարար, «Ապագա հայկականը» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ Արցախը ոչ միայն արցախցիների, ոչ միայն Հայաստանում ապրող հայերի, այլև 10 միլիոն հայերի հիմնախնդիրն է։
«Անցյալ շաբաթ Երևանում կայացավ Համահայկական առաջին քաղաքացիական համաժողովը։ Համաժողովի 200 մասնակիցներն ընտրվել էին թափանցիկ վիճակահանությամբ և ներկայացուցչական ընտրանքի մեթոդով ՀՀ-ից, Արցախից ու Սփյուռքից նախապես գրանցված հազարավոր հայրենակիցներից՝ պայմանավորված սեռատարիքային, կրթական և բնակության վայրի ցուցանիշներով: Այդ մասին հայտնում է ։
Ցավոք, ընտրված մասնակիցներից մի քանիսը, Արցախում տիրող ճգնաժամի պատճառով, հնարավորություն չունեցան մասնակցելու դեմ առ դեմ ձևաչափով։ Նրանք հնարավորություն ունեցան քննարկելու «Ապագա հայկականը» նախաձեռնության 15 նպատակներից երեքը՝ «Պատմական պատասխանատվություն», «Հայաստանի և Սփյուռքի միասնություն», «Բնակչության աճ»։
Եռօրյա քննարկումների ընթացքում վեհաժողովի մասնակիցները կիսվել են ավելի քան 2 000 դիտարկումներով ու մտահոգություններով, ներկայացրել տասնյակ ծրագրային առաջարկներ և քվեարկությամբ սահմանել դրանց իրականացման առաջնահերթությունները։
Այսպիսով, «Ապագա հայկականը» ձևավորել էր մի հարթակ, որտեղ աշխարհասփյուռ հայության ամենատարբեր ներկայացուցիչներն ուսումնասիրեցին, քննարկեցին և ընտրեցին փորձագիտական գնահատում անցած սցենարներն ու ծրագրերը՝ միահամուռ ուժերով սահմանելով ապագայի իրենց տեսլականը: Համաժողովի յուրաքանչյուր օր ավարտվում էր առաջարկների և նախաձեռնությունների վերաբերյալ քվեարկություններով:
Առաջին օրվա քվեարկության արդյունքներով՝ Արցախը ոչ միայն արցախցիների, ոչ միայն Հայաստանում ապրող հայերի, այլ ամբողջ 10 միլիոն հայերի հիմնախնդիրն է: Այսպես է կարծում «Ապագա հայկականը» համաժողովի մասնակիցների, փորձագետների մեծ մասը: Հարցն այն է՝ արդյո՞ք Արցախի մեր հայրենակիցները զգում են այդ ուժն ու աջակցությունը, տեսնում են, որ չնայած շրջափակմանը՝ իրենց հետ են Հայաստանը և Սփյուռքում գտնվող հայերը»,-նշել է նա:
Վարդանյանը նշել է նաև, որ շրջափակման ավելի քան 90 օրը պարզ ցույց տվեց, որ Արցախում ստեղծված իրավիճակը միայն հայերին չէ, որ մտահոգում է, որ աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող, տարբեր ազգություններ ներկայացնող բազմաթիվ մարդիկ փորձում են աջակցել Արցախին: Նա կարևորել է, որ այդ աջակցությունը միս ու արյուն ստանա՝ դառնալով առարկայական քայլեր ու նախագծեր։
«Տարանջատել, ասել՝ սա արցախցի է, սա՝ հայաստանցի, սա լիբանանահայ է, ճիշտ չէ։ Այս իրավիճակում մենք բոլորս արցախցի ենք, որովհետև շրջափակումը վերաբերում է ոչ միայն 120 հազար մարդու, այլև մեր հայկական ոգուն, մեր լինել չլինելուն, մեր ազգային արժանապատվությանը։ Հայկական ԴՆԹ-ն պահպանելու ամենակարևոր հարցերից մեկն է կանգնած մեր առաջ: Սա մեզ համար պատմական ու ճակատարգրական պահ է:
Ուրախալի է, որ այդ կարծիքը գերիշխել է քննարկման ժամանակ, բայց մյուս կողմից ամենօրյա գործնական քայլեր են պետք։ Սփյուռքում, Հայաստանում, Արցախում պետք է ամեն ինչ արվի, որ մենք կարողանանք համագործակցության այդ մոդելն իրականացնել ոչ միայն խոսքով, այլև գործով»,-նշել է Վարդանյանը։

По результатам первого дня голосования, Арцах – это проблема не только народа Арцаха, не только проживающих в Армении армян, но и всех 10 миллионов армян, считают большинство участников и экспертов конференции «Армянин будущего». Об этом на своей странице в Facebook написал бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян.
«На прошлой неделе в Ереване прошел первый Всеармянский гражданский форум. 200 участников конференции были отобраны методом прозрачной лотереи и репрезентативной выборки из тысяч предварительно зарегистрированных соотечественников из РА, Арцаха и диаспоры по признакам пола, возраста, образования и места жительства. К сожалению, из-за кризиса в Арцахе у некоторых из отобранных участников не было возможности участвовать в очном формате. У них была возможность обсудить три из 15 целей инициативы «Будущее армянское»: «Историческая ответственность», «Единство Армении и Диаспоры», «Рост населения».
По результатам первого дня голосования, Арцах – это проблема не только народа Арцаха, не только проживающих в Армении армян, но и всех 10 миллионов армян. Так считают большинство участников и экспертов конференции «Будущее армянское». Вопрос в том, чувствуют ли наши соотечественники в Арцахе эту силу и поддержку, видят ли, что, несмотря на блокаду, Армения и армяне диаспоры с ними», – отметил Варданян.
По его словам, более 90 дней блокады ясно показали, что ситуация в Арцахе волнует не только армян.
«Мы увидели, что многие люди, живущие в разных уголках мира, представляющие разные национальности, пытаются поддержать Арцах. Очень важно, чтобы эта поддержка обрела плоть и кровь, превратившись в предметные шаги и проекты.
Разделять, говорить: это арцахец, этот из Армении, этот ливанский армянин, неправильно. В этой ситуации мы все из Арцаха, потому что блокада затрагивает не только 120 тысяч человек, но и наш армянский дух, наше бытие, наше национальное достоинство. Перед нами стоит один из важнейших вопросов сохранения армянской ДНК. Это исторический и судьбоносный момент для нас.
Отрадно, что это мнение возобладало в ходе обсуждения, но, с другой стороны, нужны ежедневные практические шаги. В Диаспоре, Армении, Арцахе должно быть сделано все, чтобы мы смогли реализовать эту модель сотрудничества не только на словах, но и на деле», – написал Варданян.