Ադրբեջանը կրկին առաջարկել է ԼՂ-ին հաջորդ հանդիպումը Բաքվում անցկացնել։ Առաջարկը ներկայացրել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը՝ նշելով, որ «Ղարաբաղի հայ հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը քննարկվելու են վերաինտեգրման հարցեր»։
Հանդիպումն առաջարկվում է անցկացնել ապրիլի առաջին շաբաթվա ընթացքում, գրում է ադրբեջանական APA-ն։
«Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը մեկ անգամ ևս առաջարկում է Ղարաբաղի հայ հանրությանը, որպես շարունակություն մարտի 1-ին Խոջալուում կայացած հանդիպման և մարտի 13-ի հանդիպման հրավերի, հանդիպում անցկացնել Բաքվում ապրիլի առաջին շաբաթվա ընթացքում՝ քննարկելու համար վերաինտեգրման, ինչպես նաև Ղարաբաղում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականցման հարցեր»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մարտի 13-ին Ադրբեջանն առաջարկել էր ԼՂ-ին հաջորդ հանդիպումը Բաքվում անցկացնել՝ «վերաինտեգրումը քննարկելու համար»։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը: «Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը հրավիրում է Ղարաբաղի հայ հասարակության ներկայացուցիչներին երկրորդ հանդիպման՝ շարունակելու համար վերաինտեգրման թեմայով շփումները, ինչպես նաև՝ քննարկելու Ղարաբաղում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման հարցեր»,-ասվում էր հաղորդագրության մեջ:
Մարտի 14-ին Արցախի ԱԳՆ-ն պատասխանել էր, որ նման հանդիպումներ կարող են տեղի ունենալ ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ, նույն վայրում՝ ինչ մարտի 1-ին, հումանիտար, ենթակառուցվածքային, տեխնիկական հարցերի շուրջ, առանց դրանց անհարկի քաղաքականացման: «Ինչ վերաբերում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերին, ապա հիշեցնենք, որ Արցախը հավատարիմ է հակամարտության համապարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին, որոնք պետք է տեղի ունենան միջազգայնորեն ճանաչված և հաստատված ձևաչափով՝ կողմերի հավասար իրավունքների և ստանձնած պարտավորությունների կատարման միջազգային երաշխիքների առկայության պայմաններում»,-ասվում էր հայտարարության մեջ։

27 Март 2023 - 10:02 AMT
Азербайджан еще раз предложил Нагорному Карабаху провести следующую встречу в Баку. Предложение представил аппарат президента Азербайджана, отметив, что «вопросы реинтеграции будут обсуждаться на встрече с представителями армянской общины Карабаха».
Встречу предлагается провести в первую неделю апреля, пишет азербайджанское АПА.
«Аппарат президента Азербайджана еще раз предлагает армянской общине Карабаха в продолжение встречи, состоявшейся 1 марта в Ходжалу, и приглашения на встречу 13 марта провести встречу в Баку в первую неделю апреля для обсуждения вопросов реинтеграции, а также реализации инфраструктурных проектов в Карабахе», – говорится в сообщении.
13 марта Азербайджан предложил Нагорному Карабаху провести следующую встречу в Баку «для обсуждения реинтеграции». 14 марта в МИД Арцаха ответили, что такие встречи могут проходить при посредничестве российских миротворцев, там же, где и 1 марта, по гуманитарным, инфраструктурным и техническим вопросам, без излишней политизации. «Что касается политических вопросов урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, напомним, что Арцах привержен переговорам, направленным на всеобъемлющее урегулирование конфликта, которые должны проходить в международно признанном и одобренном формате, на условиях наличия международных гарантий равноправия сторон и выполнения взятых на себя обязательств», – отметили в МИД.