5 Ապրիլ 2023 - 10:40 AMT
Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հայտարարել է, որ այսուհետ Արցախից Հայաստան հնարավոր կլինի մեկնել խիստ անհրաժեշտության դեպքում, ռուս խաղաղապահների միջոցով՝ բացառապես ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնին նախապես դիմելով և կենտրոնի թույլտվությամբ: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հավելել է, որ դա արվում է արցախցիներին հնարավոր ադրբեջանական սադրանքներից պաշտպանելու նպատակով:
«Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելուց հետո տևական ժամանակ արցախցիները զրկված էին ամենատարբեր կարիքների համար Արցախից Հայաստան մեկնելու հնարավորությունից:
Հաշվի առնելով մարդկանց կյանքում անընդհատ ծագող խնդիրները /ՀՀ-ում հարազատի մահ, հուղարկավորություն, կիսված ընտանիքների՝ ՀՀ-ում գտնվող ընտանիքի անդամի ծանր հիվանդություն, վիրահատություն և այլն/ և լարվածության աճը, վերջին օրերին ռուս խաղաղապահները որոշակի պարբերականությամբ սկսել են Արցախից Հայաստան տեղափոխել նման խնդիրների առաջ կանգնած քաղաքացիների:
Վերոնշյալ գործընթացը վերահսկողության տակ պահելու և ճանապարհի արգելափակված հատվածում մեր քաղաքացիներին հնարավոր ադրբեջանական սադրանքներից պաշտպանելու նպատակով այսուհետ Արցախից Հայաստան հնարավոր կլինի մեկնել խիստ անհրաժեշտության դեպքում, բնականաբար, ռուս խաղաղապահների միջոցով՝ բացառապես ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնին նախապես դիմելով և կենտրոնի թույլտվությամբ:
Ինչ վերաբերում է առողջական խնդիր և բժշկական օգնության կարիք ունեցող անձանց, ապա նրանց տեղափոխությունը ՀՀ կկազմակերպվի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի արցախյան ներկայացուցչության միջոցով՝ ԱՀ առողջապահության նախարարության ցուցմամբ:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ ռուս խաղաղապահների կողմից Արցախի բնակիչներին տարհանելու կամ մեծ թվով արցախցիների ՀՀ տեղափոխելու մասին լուրերը իրականությանը չեն համապատասխանում, դրանք ադրբեջանական տեղեկատվական գրոհների հերթական դրսևորումներն են», – ասվում է գրառման մեջ։

5 Апрель 2023 - 12:14 AMT
Из-за азербайджанских провокаций отныне из Арцаха в Армению можно будет выезжать в случае крайней необходимости. Об этом заявил государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян.
«После блокирования Азербайджаном дороги, связывающей Арцах с Арменией, арцахцы уже долгое время лишены возможности выезжать в Армению для самых различных нужд.
Учитывая постоянно возникающие проблемы в жизни людей /смерть родственника в Армении, похороны, разделенные семьи, тяжелая болезнь члена семьи, находящегося в РА, операция и т.д./ и рост напряженности, в последние дни российские миротворцы с определенной периодичностью начали перевозить из Арцаха в Армению граждан, столкнувшихся с подобными проблемами.
Чтобы держать под контролем вышеуказанный процесс и защитить наших граждан от возможных азербайджанских провокаций на заблокированном участке дороги, отныне из Арцаха в Армению можно будет выезжать в случае крайней необходимости, естественно, при содействии российских миротворцев, исключительно предварительно обратившись в Центр обеспечения сотрудничества с российским миротворческим контингентом и с разрешения центра», – отметил госминистр.
По его словам, что касается граждан, имеющих проблемы со здоровьем и нуждающихся в медицинской помощи, то их переезд в Армению будет организован через арцахское представительство Международного комитета Красного Креста по указанию министерства здравоохранения Республики Арцах.
«Сообщаю также, что сведения об эвакуации жителей Арцаха российскими миротворцами или переброске большого числа арцахцев в Армению не соответствуют действительности, это очередное проявление азербайджанских информационных атак», – отметил Нерсисян.
27 гражданских лиц, разлученных с семьями в течение нескольких месяцев, в том числе пожилые люди, дети и лица с инвалидностью, по согласованию с российской стороной и в сопровождении российских миротворцев, 4 апреля около 15:30 направились в Степанакерт из города Горис Республики Армения. Несмотря на достигнутую ранее договоренность о возвращении, на участке Шуши заблокированной части магистрали Горис-Степанакерт азербайджанские правительственные агенты, притворяющиеся «экоактивистами», заблокировали проезд машин российских миротворческих сил, перевозящих этих гражданских лиц. Вследствие этого граждане пробыли на этом участке около 5 часов. После безрезультатных переговоров между российской стороной и азербайджанцами машины вернулись в Горис.