6 Ապրիլ 2023 - 07:04 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի սահման ՀԱՊԿ առաքելության գործուղման ժամկետները կախված են Երևանից՝ «գնդակը Երևանի դաշտում է»։
Նա նշել է՝ Ռուսաստանը վստահ է, որ այդպիսի քայլը կնպաստի իրավիճակի կայունացմանը տարածաշրջանում, Մոսկվան ու դաշնակիցներն էլ պատրաստ են դրան, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այդպիսի որոշումները համաձայնեցվում և հաստատվում են բարձր մակարդակում Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ։ Ինչ վերաբերում է ժամկետներին, ապա, ինձ թվում է, որ այստեղ էլ ամեն ինչ հասկանալի է՝ ամեն ինչ կախված է հայ գործընկերներից։ Հենց որ նրանք պատրաստ լինեն, կարող ենք վերադառնալ կազմակերպության դիտորդական առաքելության կոնկրետ մոդալությունների ամրապնդմանն ուղղված առարկայական աշխատանքին։ Այնպես որ գնդակը Երևանի դաշտում է»,-ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա, ՌԴ-ն գոհ է նրանից, որ ՀԱՊԿ ներկայացուցիչներին ընդունելու հետաքրքրությունը Երևանում պահպանվում է։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելություն տեղակայելու Ռուսաստանի առաջարկը դեռ ակտուալ է, և եթե Հայաստանը դեռ շահագրգռված է, դա կարող է արվել մեկ-երկու օրվա ընթացքում,

Сроки направления миссии ОДКБ на границу между Азербайджаном и Арменией зависят от Еревана. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 5 марта.
Как отметила дипломат, Россия убеждена, что такой шаг будет способствовать стабилизации ситуации в регионе, Москва и союзники к нему готовы.
«Такие решения согласуются и утверждаются в ОДКБ, утверждаются на высшем уровне решением Совета коллективной безопасности. Что касается сроков, то, мне кажется, здесь тоже все понятно, все зависит от армянских коллег. Как только они будут готовы, мы сможем вернуться к предметной работе по закреплению конкретных модальностей наблюдательной миссии организации. Так что мяч на стороне Еревана», – сказала Захарова.
По ее словам, Россия удовлетворена сохраняющейся заинтересованностью Еревана принять представителей ОДКБ