7 Ապրիլ 2023 - 12:16 AMT
Թուրքիան անհրաժեշտ է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքումը։ Այդ մասին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է Անկարայում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք քննարկել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր։ Մենք հանդես ենք գալիս երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ ստորագրման օգտին։ Կշարունակենք խորհրդակցություններն այդ հարցի շուրջ, այդ թվում նաև Ռուսաստանի հետ»,-ասել է Չավուշօղլուն։
Մարտին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օկուպացված Թալիշում հայտարարել է, թե Հայաստանը հանգիստ ապրելու համար պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները։ Ալիևը նաև ասել է, որ հետպատերազմյան իրողությունները պետք է արտացոլվեն բանակցություններում, հակառակ դեպքում «ոչ մի խաղաղ պայմանագիր չի լինի»։
«Որպեսզի Հայաստանը կարողանա հանգիստ ապրել 29 հազար քկմ տարածքում, մեկ պայման կա՝ նրանք պետք է ընդունեն մեր պայմանները՝ պաշտոնապես Ղարաբաղը ճանաչեն Ադրբեջանի տարածք, մեր պայմանների հիման վրա սահմանազատման աշխատանքներ իրականացնեն»,-ասել է նա:

Турция считает необходимым скорейшее заключение мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Об этом сообщил 7 апреля глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу по итогам переговоров в Анкаре с российским коллегой Сергеем Лавровым.
«Мы обсудили вопросы нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Мы выступаем за скорейшее заключение мирного договора между двумя странами. Продолжим консультации по этому вопросу, в том числе с Россией», – сказал он, пишет ТАСС.
В свою очередь Лавров заявил, что Москва поддерживает нормализацию армяно-турецких отношений.
«По Закавказью мы выступаем за углубление сотрудничества между всеми расположенными здесь странами. Мы приветствуем начатый тоже при нашей поддержке процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией. Приветствуем усилия по разблокированию транспортного сообщения и коммуникаций в регионе и конечно по постконфликтому восстановлению Южного Кавказа», – сказал Лавров.
Армения и Азербайджан в 2022 году приступили к обсуждению мирного договора при посредничестве РФ, Евросоюза и США. В настоящее время консультации проходят дистанционно.