ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՌԴ զինված ուժերի և ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները միջոցներ են ձեռնարկել Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի շրջանում իրավիճակի ապասրացման ուղղությամբ: Այդ մասին նա ասել է ճեպազրույցում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ապրիլի 11-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին կողմերի շփման գծում՝ Տեղ գյուղի հատվածում, զինված միջադեպ է տեղի ունեցել։ Ցավոք, կան զոհեր և վիրավորներ։ Այդ շրջանում գտնվող ՌԴ ԶՈւ և ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները անհապաղ կապ են հաստատել ՀՀ և Ադրբեջանի պատասխանատու անձանց հետ և վիճակը ապասրացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկել»,–ասել Է Զախարովան։
Ապրիլի 11-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Տեղ համայնքի հատվածում ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների ուղղությամբ: Հայկական կողմը դիմել է պատասխան գործողությունների:
Հայկական կողմն ունի 4 զոհ և 6 վիրավոր։ Վիրավորների թվում է նաև Հատուկ բանակային կորպուսի հրամանատար Արմեն Գյոզալյանը։

12 Апрель 2023 - 13:55 AMT
Представители ВС и Погранслужбы ФСБ России приняли меры по деэскалации ситуации у села Тех в Сюникской области Армении. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«11 апреля на линии соприкосновения сторон в районе села Тех произошел вооруженный инцидент. Есть погибшие и раненые», – сказала Захарова.
По ее словам, находившиеся в данном районе представители ВС и Погранслужбы ФСБ России незамедлительно вступили в контакт с ответственными лицами Армении и Азербайджана и приняли меры по деэскалации.
Захарова отметила, что случившиеся еще раз подтверждает необходимость неукоснительного соблюдения комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана.
11 апреля в районе 16:00 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь по военнослужащим ВС Армении, проводящим инженерные работы в направлении общины Тех. Армянская сторона предприняла ответные действия. В результате азербайджанской провокации с армянской стороны 4 погибших и 6 раненых.