Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը կարևոր է, բայց դա չի կարող լինել Արցախի լինելիության հաշվին։
«Այսինքն՝ դրա գինը չի կարող լինել Արցախը»,- ասել է նա՝ շեշտելով, որ Արցախը չի կարող մանրադրամ դառնալ՝ հայ–ադրբեջանական հարաբերությունները բարելավելու գործընթացում, որովհետև դա բերելու է կատաստրոֆայի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Պաշտոնական Ստեփանակերտը, իհարկե, դեմ չէ, որպեսզի Երևանն ու Բաքուն իրենց հարաբերությունները կարգավորեն։ Սակայն, եթե ոմանց թվում է, թե դա կարող է լինել ի հաշիվ Արցախի, ապա սխալվում են։ Դրա գինը, ի վերջո, լինելու է ամբողջ հայության, այսինքն՝ Հայաստանի և Արցախի գոյությունը։ Կա՞ որևէ մեկը, ով պատկերացնում է մի իրավիճակ, մի ապագա կամ մի քարտեզ, որի վրա չեն լինելու Հայաստանն ու Արցախը, որովհետև, անմիջապես այն պահից հետո, երբ Արցախը սակարկված կլինի, ամենակարճ ժամանակում չի լինի նաև Հայաստանը։ Սա, ուղղակի, անհերքելի իրողություն է, որի հետ հաշվի չնստելը, նորից եմ կրկնում, կհանգեցնի անվերադարձ և անշտկելի կատաստրոֆայի»,-ասել է նա։
Բաբայանը հավելել է, որ Արցախն ունի իր անփոփոխ և անսասան դիրքորոշումը՝ դա ժողովրդի, հանրության, այդ թվում՝ Արցախի իշխանությունների դիրքորոշումն է, որը շատ հստակ է։
«Նախ և առաջ, Արցախը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում և չի լինելու։ Այո՛, եղել է բռնակցված, բայց դա Խորհրդային միության տարիներին էր, երբ մենք Խորհրդային միության մաս էինք կազմում»,- նկատել է նա։
Անդրադառնալով Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե ինքն ադրբեջանական կողմի հետ վարած բանակցությունների վերաբերյալ ոչինչ չի թաքցրել Արցախի իշխանությւոններից, ավելին՝ ամեն բան համաձայնեցրել է նաև արցախյան կողմի հետ՝ Դավիթ Բաբայանն ասել է չգիտի, թե նա ում հետ և ինչ է խոսել։
«Այո, ես Արցախում զբաղեցրել և շարունակում եմ զբաղեցնել բարձր պաշտոններ։ Այո, պատերազմից հետո ես եղել եմ Արցախի Արտաքին գործոց նախարարը, հիմա էլ՝ նախագահի խորհրդականն եմ, սակայն, ինձ ոչ ոք, երբեք չի ասել, որ Արցախը հանձնում են։ Եթե, անգամ, որևէ մեկն ինձ նման բան ասեր՝ ի՞նչ եք կարծում՝ ո՞րը կլիներ իմ պատասխանը…»,- ասել է նա։
Բաբայանը հավելել է, որ Արցախը չպետք է դառնա շահարկումների թեմա, որովհետև բազմաթիվ ուժեր հենց դրան են սպասում։
Փաշինյանն ԱԺ-ում ասել է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, և ակնկալում, որ Ադրբեջանը նույնը կանի՝ Հայկական ԽՍՀ ամբողջ տարածքը ճանաչելով որպես Հայաստանի Հանրապետություն» և « …որ պայմանագրին կցվեն Հայկական եւ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ների՝ ԽՍՀՄ կողմից հաստատված քարտեզները՝ որպես երկու երկրների տարածքային ամբողջականության հիմք»։ Նա նաև կրկին պնդել է, որ Մադրիդյան սկզբունքներով հայկական կողմը ԼՂ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս և որ «պետք է առերեսվել այս իրողության հետ»։

Урегулирование армяно-азербайджанских отношений важно, но оно не может происходить за счет существования Арцаха, иными словами, ценой за это не может быть Арцах. Об этомзаявил советник президента Республики Арцах Давид Бабаян, пишет «ФактИнфо».
Он подчеркнул, что Арцах не может стать разменной монетой в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, потому что это чревато катастрофой.
«Подчеркну только самое существенное», – отметил Бабаян и добавил, что у Арцаха своя неизменная и непоколебимая позиция. Это позиция народа, общественности, в том числе властей Арцаха, которая более чем ясна, отметил он.
Прежде всего, подчеркнул советник президента, Арцах никогда не был и никогда не будет в составе Азербайджана.
«Да, он был аннексирован, но это было при СССР, когда мы были частью Советского Союза», – добавил собеседник агентства.
Бабаян также прокомментировал заявление премьера Армении Никола Пашиняна в парламенте о том, что он ничего не скрывал от властей Арцаха относительно переговоров, которые вел с азербайджанской стороной, более того, все согласовывал и с арцахской стороной.
«Я не знаю, он с кем и что говорил. Да, я в Арцахе занимал и продолжаю занимать высокие должности. Да, после войны я был главой МИД Арцаха, ныне же являюсь советником президента, однако мне никто никогда не говорил, что Арцах сдают. Если даже мне сказали бы нечто подобное, то, как вы считаете, каким бы был мой ответ…?» – спросил риторически Давид Бабаян.
Как указал он, Арцах не должен становиться темой для спекуляций, поскольку многие силы только этого и ждут.
«Официальный Степанакерт, конечно, не против того, чтобы Ереван и Баку урегулировали свои отношения. Однако, если некоторым кажется, что это может произойти за счет Арцаха, то они ошибаются. Ценой за это, в конце концов, станет все армянство, то есть существование Армении и Арцаха. Есть ли кто-либо, кто представляет ситуацию, будущее или карту, на которой не будет Армении и Арцаха? Потому что сразу же после того, как Арцах станет разменной монетой, через короткое время не станет и Армении. Это просто неопровержимая реальность, и ее игнорирование, повторяю еще раз, обернется необратимой и непоправимой катастрофой», – заявил он.